Psychické zdraví je pojem, kterému spousta lidí nevěnuje moc pozornosti. Deprese? Úzkosti? Panické ataky? To přece nemůže existovat. A že je někomu například špatně z psychických problémů? Mají závratě, bolesti břicha, zad a podobně? To přece není vůbec možné. Nebo snad ano? Psychosomatika je věc, která se dnes skloňuje snad ve všech pádech.

Ucelená léčba

Psychosomatika je pojem, o kterém se dnes už hodně hovoří a prolomilo se už takové to tabu, že je to výmysl nebo dokonce blbost. Mnoho lékařů jí začíná využívat v klasické medicíně jako součást ucelené léčby. Máte-li občas problémy, které nesouvisí s klasickými problémy nebo na ně právě takováto léčba nezabírá, pak může být problém právě někde jinde.

Co je to psychosomatika?

Jde o pojem, který popisuje vědu zabývající se o vše, co se týče stavy těla a duše. Spojuje se zde právě tělo a duše, takže laicky řečeno zde patří vše, co se odráží na zdraví těla i duše. Vše souvisí se vším, takže pokud vás bolí dlouhodobě žaludek a vyšetření ukázala, že je všechno v naprostém pořádku, pak bude problém asi někde jinde a možná právě v duši. Tělo je s psychikou neodmyslitelně spjato. Tělo dává signál, že je něco špatně a je třeba to začít řešit.

Co dělat?

Z tohoto problému se můžete dostat ven asi jediným způsobem a to uvědomit si problém, hledat řešení, najít jej a následně to celé jednou provždy uzavřít. I když to zní jednoduše, je to obvykle běh na dlouhou trať. Jestliže si nepomůžete sami (což většinou ne), pak je dobré vyhledat odbornou pomoc lékaře. Lidská psychika je nevyzpytatelná. Když si však uvědomíte, že je něco špatně a není to fyzický problém, pak vězte, že jste na dobré cestě, jak z toho ven.