V letních měsících, kdy slunce září a pálí, vyráží spousta lidí na koupaliště a bazény. Někteří z nás vyhledávají vodu pouze pro osvěžení v horkých dnech, jiní ví, že plavání je dobré pro zdraví. Tohle tvrzení je naprosto pravdivé. Musíte se však naučit plavat správně, abyste svému tělu pomohli ke zdraví. Pokud plavete špatně, může to být spíše na škodu.

Zvýšení kondice

Chcete-li si udržovat nebo zvyšovat kondici, je vhodné si zvolit právě plavání. Platí však pár zásad, které musíte dodržovat. Velmi důležitá je technika plaveckého stylu. Pokud ji zvládnete, pak vám ke kondičnímu plavání již nic nechybí. A jak často a jak dlouho musíte plavat, abyste podpořila svou kondici? Profesionální plavci a trenéři tvrdí, že v ideálním případě pro běžného člověka je vhodné plavat 2x až 3x týdně minimálně po dobu 30 minut. Na většině plaveckých bazénů jsou vyčleněny kondiční dráhy, které slouží právě pro ty plavce, kteří si na bazén nepřišli fyzicky odpočinout.

Plavání = psychický odpočinek

Téměř každý, kdo chodí pravidelně plavat, vám s klidným svědomím potvrdí, že plavání je skvělý prostředek, jak si uvolnit mysl. V momentě, kdy plavete, soustředíte se na správné dýchaní a správné pohyby. Tohle má za následek alespoň chvilkové odpoutání od každodenních starostí. Plavte a bude vám lépe!

Plavání místo zvedání činek

Pokud se alespoň trošku vyznáte ve fyzice, jistě víte, že ve vodě existuje odpor. Právě tento odpor vám bude velmi pozvolna posilovat svaly. Díky tomuto jemnému odporu je mnohem menší šance přetížení než při klasickém posilování. Plavete-li správně, svaly se hezky posilují a současně protahují. Právě díky odporu a působení tlaku vody můžete plaváním skvěle podpořit krevní oběh, činnost srdce a plic.

Správné plavání

Jistě jste si všimli, pokud chodíte na kryté bazény, že je bazén rozdělen na dvě části. Pro plavce a neplavce. Jste plavec? Plavec je každá osoba, která uplave bez větších problémů 200 metrů. Tuhle podmínku splní téměř každý, ale s technikou to je už mnohem horší. Zvládnutí techniky je důležité především kvůli vlastní energii. Plavete-li správně, nezatěžujete páteř a také vydržíte déle plavat. Méně se vysílíte. Špatným stylem plaváním si můžete naopak uškodit.

Omezte chyby!

Pokud chodíte na bazén a plavete nejčastěji prsa, nezapomínejte, že musíte ponořovat hlavu. Pokud plavete s hlavou nad vodou, velmi tím trpí krční páteř, která je přetěžována. Platí, že pokud chcete plavat prsa správně, vydechování by mělo být vždy pod vodou. Velmi důležité je také věnovat pozornost koordinaci nádechů, výdechů a pohybům paží a nohou. Myslíte-li to však s plaváním vážně, rozhodně neuděláte chybu, když požádáte profesionálního trenéra, aby vás naučil správnou techniku. Zefektivníte tak plavání a současně si neublížíte.