Menstruační bolesti pro vás mohou být rutinou. Každý měsíc se vám stává, že vás trochu pobolívá v podbříšku a někoho zase vůbec. Existuje ale i celá řada žen, které při ovulaci doslova trpí. Bolest a emocionální utrpění, které musí snášet, lze tak trochu nazývat syndromem.

Seznámíme vás tedy s novým termínem, o kterém jste jistě ještě neslyšeli. Jedná se o termín „dysmenorea“ – tedy bolestivá menstruace, která trápí více než polovinu žen. Rozdělujeme ji do dvou fází, primární a sekundární dysmenorea. Primární znamená, že několik hodin před začátkem menstruace nebo na začátku krvácení se dostavují mírné bolesti a sekundární se vyznačuje bolestí, která se dostavuje ve dnech blížící se menstruace a na konci cyklu, přičemž se po nástupu dalšího cyklu zhoršuje. Je pravdou, že sekundární dysmenoreou trpí především starší ženy a bývá následkem nějaké nemoci (myomy, pánevní záněty) apod. Bolest je způsobena poruchou regulací děložních a pánevních cév.

Sekundární dysmenorea může trvat až 48 hodin a působit takové bolesti, že žena nemůže fungovat. Lékaři dokonce provedli výzkum, ve kterém zkoumali osobnosti žen, a zjistilo se, že ženy, které trpí sekundární dysmenoreou, mají horší vztahy ve svém okolí, které se buď kompletně zničily a některé ženy se i rozvedly.

Ženám se tak v případě silných a nesnesitelných bolestí doporučuje navštívit okamžitě lékaře, který doporučí léčbu, která probíhá často tak, že žena užívá analgetické léky a léky s protizánětlivými účinky. V jiném případě může užívat i analgeticko-antirevmatické léky nebo spasmolytika, kombinované antikoncepční preparáty, přírodní a homeopatické prostředky a v úporných případech je i doporučena dilatace, což je rozšíření děložního hrdla. Léčba samozřejmě vždy vychází z nálezu při vyšetření.

Mezi nejčastější příznaky, krom již zmiňované bolesti, dále patří vyčerpání, deprese, pocit na omdlení, neschopnost soustředění, průjem a zácpa.

 

1 komentář

  1. tak bolestivá ovulace (v nadpisu) nebo bolestivá menstruace (v článku). Nemá v tom autorka trochu chlív? Popravdě- myslela bych, že co je ovulace a co menstruace vědí děti tak asi od sedmé třídy.

Comments are closed.