Výkyvy teplot, přecházení z vyhřátých místností do venkovního chladu, nachlazení kolegové, ale i nedostatek světla a samotný fakt, že zima už je tu, to vše ohrožuje naší imunitu.

Poraďme si, co dělat, aby naše imunita byla co nejvíce posílena.

Jezte česnek. Je zeleninou, která vás účinně brání před bacily a pomáhá při jejich likvidaci. Do pokrmů přidávejte cibuli a křen, jsou tělu prospěšné.

Na imunitu má blahodárný vliv i pobyt v sauně. To, že se střídá horké prostředí s chladným, nás otužuje. V sauně se zbaví organismus nečistot. Kromě očisty je pobyt v sauně spojen i s relaxací. Saunu by ale neměli navštěvovat lidé, kteří trpí srdečním onemocněním, zánětem žil, revmatem či rakovinou. Je vhodné se o této aktivitě poradit s lékařem.

Zlepšete své stravovací návyky. Střeva, která dobře fungují jsou základem zdraví. Více než polovina buněk imunitního systému se nachází právě tam. Imunitu posilují probiotické nápoje. Nejlépe je konzumujte nalačno. Doplnit je můžete ovocem.

Dopřejte si citrusy, aby jste měli dostatek příjmu vitaminu C, celozrnné pečivo, luštěniny, zeleninu.

Dostatečně spěte. K regeneraci a k dobrému fungování imunitního systému potřebujete zhruba osm hodin spánku.

Příjemná a účinná je reflexivní masáž. Dbejte o psychický klid. Stres je jeden z nejčastějších důvodů kolapsu naší imunity.

Otužujte se. Choďte do práce teple oblečeni, ale ne navlečení. Nemějte doma přetopeno. Pokud jste se rozhodli cíleně otužovat, neuspěchejte to. Otužovat se musíte začít postupně, od teplé vody přecházejte zvolna ke studené. Nikdy nezačínejte s otužováním v době nemoci.

K podpoření imunity se doporučuje pít šťávu z aloe vera, která má blahodárný vliv na naše trávení. K prevenci slouží výrobky z echinacei, třapatky, ženšenu.

Používejte šalvěj, tymián, oregano, mátu a meduňku.

Imunitu celé domácnosti lze trénovat. Nikdo neříká, že máte mít doma špínu. Přesto sterilní prostředí imunitě škodí.