V dnešním počítačovém světě je téměř nemožné se počítačům vyhnout. Spousta lidí ho musí používat v práci a pokud u něj nemusí trávit svůj pracovní čas, tráví u něj alespoň svůj volný čas. Lidé se tam seznamují, zjišťují informace a mnoho dalších užitečných věcí. Málokdo si už však uvědomuje, že právě díky počítačům trpí naše oči. A to opravdu hodně. Existuje pár rad a tipů, jak vašim očím ulevit. První – nejsnadnější je: neseďte u počítače, když nemusíte! Ale co když musíte?

Jak poznáte unavené a vyčerpané oči z počítače?

Unavené oči poznáte velice jednoduše. Prvním příznakem unavených očí je jejich zarudlost. Mezi další příznaky pak patří jejich bolest, bolest hlavy a nepříjemné pálení očí. Jestliže s únavou očí nebudete něco dělat, je velká pravděpodobnost, že se vám v budoucnosti zhorší také zrak.

Co tedy dělat, aby oči netrpěly?

Pálí vás oči a máte pocit, že jsou vaše oči unavené, snažte se více mrkat. Při práci s počítačem lidé obvykle mrkají až o polovinu méně, než obvykle. Vaše oči tak jsou vysušené a mohou vás pálit. Vhodné je také jednou za čas si oči zavřít a přikrýt si je dlaněmi. Oči tak budou v naprosté tmě a tenhle malý trik má uvolňující efekt.
Dalším preventivním krokem je nastavení vašeho monitoru. Monitor by nikdy neměl příliš zářit a od vašich očí by měl být vzdálený tak 40 – 60 cm. Nicméně písmenka musí být vždy dobře čitelná. Další zásadou pro zdravé oči je nechat je pravidelně odpočívat, tzn. kdykoliv můžete, namiřte svůj zrak na vzdálenější bod, než je váš monitor. Ideální je pohled z okna.

Více informaci k péčí o zrak naleznete na www.dobreoci.cz