Když se řekne zdravé potraviny, znamená to, že jsou pro vás skutečně zdravé ve všech ohledech? Nenechte se zmýlit. I některé zdravé potraviny mohou negativně zamávat se zdravým některých vašich orgánů, jako jsou například střeva. Následující potraviny tedy nedoporučujeme konzumovat na denní bázi, protože ve velkém a častém konzumovaném množství se mohou chovat agresivně. Při této konzumaci si tedy můžete přivodit celou řadu zdravotních problémů počínaje zácpou, průjmem, nadýmáním přes plynatost až po syndrom dráždivého tračníku.
Pokud patříte mezi milovníky sójových potravin, zbystřete – jedná se o sójové mléko, tofu aj. Většina z vás jistě netuší, jak se takové produkty vyrábí, bohužel je pravdou, že většina těchto produktů je geneticky modifikována, což znamená, že jsou upraveny pomocí genetického inženýrství – používanou technikou je živý organismus, tedy DNA, což znamená, že sójové produkty obsahují geny cizího DNA, což může způsobit podráždění střevní mikroflóry. A kromě již zmíněného, plodiny, ze kterých se vyrábí sójové produkty, bývají silně postřikovány chemikáliemi, tyto toxiny se ukládají v tucích a protože sója obsahuje velké množství tuku, bývá tak absorbování vysoké množství i při konzumaci. Sójové produkty navíc obsahují fytoestrogeny, které napadají štítnou žlázu, resp. vyvolávají autoimunitní stav, kdy tělo začne vytvářet protilátky, které napadají hormony štítné žlázy.
Kromě sójových produktů doporučujeme věnovat pozornosti mléčným výrobkům, které jsou vyrobeny z kravského mléka – např. kyselá smetana, podmáslí, sýry apod.). Tyto produkty obsahují tzv. protein kasein. Pokud se vám stane, že po konzumaci mléčných výrobků trpíte nadýmáním, zácpou, průjmem nebo jinými výše vyjmenovanými problémy, pravděpodobně za to může právě kasein, na jehož přítomnost vaše tělo reaguje. A stejně jako produkty z kravského mléka, mohou poškodit střeva i produkty pasterizované.
A dnešním třetím varovným produktem, tedy konkrétně látkou, je lepek. Lepek naleznete např. v žitě, pšenici, ječmenu apod. Jistě jste slyšeli o tzv. bezlepkové dietě, tu musí dodržovat všichni lidé, kteří jsou alergičtí na lepek. Je nutné proto kupovat potraviny, které lepek neobsahují – tato informace či výstraha, zda může potravina lepek obsahovat, musí být uvedena na obalu každého produktu. Tzv. alergii na lepek se říká celiakie. Celiakii lze chápat jako onemocnění zánětlivého původu tenkého střeva. K onemocnění dochází tak, že střevo neumí vstřebat obilnou potravu a je tak zvýšena produkce hlenu a porušena pohyblivost stěny tenkého střeva.