Blíží se chřipkové období, kdy ulehne polovina národa s horečkou, kašlem a rýmou. Někteří tohle období mají rádi, protože jsou chřipkové prázdniny a ti, které chřipka nezlomí, si mohou užívat volných chvil – pokud si zrovna v tomto období chřipkových prázdnin vezmou dovolenou a tráví čas s rodinou. Jenomže těch zase tak moc není a většinou to stejně dříve či později odstůněme všichni. Takže jak to udělat, když nechceme prostonat podzim? Jak se udržet fit?

Pravidelný pohyb pomáhá

Všichni lékaři se shodují, že chceme-li odolávat různým virovým onemocněním, měli bychom se udržovat v dobré fyzické kondici. Snažte se tedy pravidelně sportovat, pokud vám to zdraví dovolí. Ideální je každodenní kondiční zátěž, takže pokud můžete, jděte si kondičně zaběhat, zaplavat nebo se jděte alespoň kondičně projít.

Psychická kondice

Jestliže jste si mysleli, že stav vaší psychiky nijak neovliňuje to, zda chřipku dostanete nebo ne, tak jste se šeredně zmýlili. Kdepak! Psychika hraje velmi důležitou roli v boji proti odolávání virovým infekcím. Deprese, stres – tihle strašáci nám právě k horečkám a rýmě velmi rádi pomůžou. Takže co s tím? Neváhejte si jednou za čas, ucítíte-li, že vaše psychická kondice není taková, jaká by měla být, zajít k psychologovi. Najděte si takové aktivity, při kterých si pročistíte taky hlavu. U mnoho lidí je to právě pravidelný sport. Pokud vás sport nenaplňuje pocitem štěstí, pak zvažte jinou možnost odreagovaní se. Pomůže-li vam horká vana, pak se koupejte. Můžete vyzkoušet také ruční práce v podobě malování, vyšívání, výrobu hrníčků apod.

Jídelníček

Jídelníček hraje také velice důležitou roli, chceme-li se vyhnout chřipce. Naše strava by měla být po celý rok pestrá a s minimem tuků a sacharidů. Nešiďte si snídaně ani obědy a na večeři si dopřávejte chutný a zdravý salát. Sladkosti v podobě čokoládek, cukru, zákusků a podobných mlsek si v tomto období snažte odpírat.

Krátká rada na závěr

Nenapíšu zde nic nového, ale nevyhýbejte se sauně a studené sprše po teplé koupeli! I když s tím opatrně! S otužováním je třeba začínat velice pozvolna!

1 komentář

  1. A takový čaj z čerstvého zázvoru taky není na škodu, jako prevence při chřipce nebo při nachlazení.

Comments are closed.