Kromě toho, že vám vaše menstruace může prozradit leccos o tom, zda jste nebo nejste těhotná, vám také může poukázat na vážnější zdravotní komplikace či onemocnění. Máte některé z nich?

Samozřejmě, že vůbec nejlepší je samotné vyšetření lékařem, ovšem některé nemoci s sebou nesou přímé symptomy spojené právě s menstruací. Jaké jsou tedy ty nejčastější?

1) Syndrom polycystických ovarií

Ženy, které trpí tímto syndromem, trpí hormonální nerovnováhou, která vede k problémům s pravidelností menstruace a také se schopností otěhotnět. Často je tento syndrom doprovázen také nadměrným ochlupením, obezitou, cystami na vaječnících, neplodností a dalšími problémy.  Tento problém velmi dobře řeší hormonální antikoncepce.

2) Anémie

Pokud je vaše menstruace až moc silná, může to vést k anémii. Anémie je stav, při kterém krev postrádá červené krvinky nebo hemoglobin. Pokud tomu tak je, vaše tělo neabsorbuje dostatek kyslíku, což pak vede k příznakům jako je bolest hlavy a závrať. Anémii může způsobit i nedostatek železa, proto se pak doporučují výživové doplňky.

3) Rakovina děložního čípku

Některé z vůbec prvních patrných příznaků rakoviny dělohy jsou: nepravidelné krvácení, krvácení po menopauze a krvácení mezi menstruací. Dále také bolest při sexu může být jasným příznakem. Pokud některé z nich máte, bude pro vás určitě lepší navštívit lékaře.

4) Onemocnění štítné žlázy

Štítná žláza hraje v produkci hormonů obrovskou roli. Pokud s ní máte jakékoliv problémy, projeví se vám to právě na menstruaci. Pokud pozorujete, že je v poslední době podezřele málo krvácíte nebo naopak mnohem více, může to být symptom právě onemocnění štítné žlázy. Více vám poví samotné testy na štítnou žlázu.