Samozřejmě, že většina žen pozná svůj požehnaný stav tak, že jim vynechá menstruace. Ještě předtím však mohou nastat jiné příznaky, které jsou velmi jednoduše rozpoznatelné. Které to jsou?

1) Velmi citlivá a oteklá prsa

To můžete znát například před menstruací. V tomto období bývají často prsa nateklá a citlivá i na ten nejjemnější dotek. Již dva až tři týdny po početí se v těle dějí velké hormonální změny, kvůli kterým jsou pak prsa bolavá a nateklá. Celkově můžete při těhotenství ale pociťovat, že jsou prsa také těžší a plnější.

2) Nevolnost a zvracení

Takto poznáte těhotenství vlastně jednoduše. Těhotné ženy na samém počátku gravidity často zvrací a mívají ranní ale klidně i celodenní nevolnosti. Je to však velmi individuální, některým nastávajícím maminkám nemusí být špatně vůbec.

3) Změny nálad

Častá hysterie, rozbrečení se v situacích, ve kterých býváte jindy naprosto v klidu, také to je další příznak těhotenství. Záplava hormonů ve vašem těle způsobuje výkyvy nálad a emocionální změny. Těhotné ženy například často z ničeho nic pláčou, aniž by k tomu měli nějaký důvod.

4) Lehké krvácení a křeče

V poslední době lehce špiníte nebo slabě krvácíte? Nepleťte si to s menstruací. Náhlé krvácení je způsobeno tím, že se oplodněné vajíčko váže k výstelce dělohy, což se děje asi 10 až 14 dní po oplodnění. Toto krvácení však netrvá dlouho. Součástí tohoto špinění jsou často také křeče v podbříšku, které se podobají klasickým bolestem v průběhu menstruace.

5) Závratě a zmatenost

Těhotné ženy se shodují na tom, že po čas těhotenství jsou lehce zmatené, neohrabané a jdou na ně i závratě. Kvůli těhotenství se vám rozšiřují c=vy a krevní tlak klesá, a právě tím je pak způsobena závrať. Jsou i případy takových těhotných žen, které v průběhu prvního trimestru těhotenství opakovaně omdlévaly.

6) Neobvyklá únava

Jestliže v poslední době chodíte spát dříve či později, zpozorněte. Viníkem vaší ospalosti může být vyšší hladina progesteronu, která na začátku těhotenství vždy stoupá.

7) Neobvyklé chutě a nechutě

Posledním, ale velmi častým příznakem těhotenství bývají také náhlé a neobvyklé chutě k jídlu. Změny chutě k jídlu anebo naopak nechutenství. Některým ženám při těhotenství začnou chutnat potraviny, které by jinak nikdy nestrčily do úst.