Při císařském řezu je použita spinální či epidurální anestezie a dítě vyjmuto z břicha rodičky. Pokud se ale chcete tomuto typu „porodu“ vyhnout, zde jsme pro vás připravili několik způsobů, které vám poradí, jak se tomuto chirurgickému zákroku pokusit vyhnout.
1) Získejte informace o porodu
Čím více věcí o porodu budete vědět, tím lépe se na něj také připravíte. Určitě není na škodu, když budete číst různé časopisy nebo knížky určené pro těhotné ženy nebo když budete navštěvovat různé předporodní kurzy, ve kterých vás dokonce naučí, jak správně při porodu dýchat a jak se dobře psychicky připravit na příchod nového potomka.
V posledních letech se provádění císařského řezu rapidně zvýšilo. Určitě je vhodné, abyste si před porodem vybraly i vhodnou nemocnici, ve které nepůjde jen o to, porodit vaše dítě, ale také o to, se k vám se správnou morálkou chovat. V dnešní době je i toto velkým problémem nemocnic a těhotné maminky si často na nemocnice stěžují za jejich špatný přístup. Sbírejte informace kolem sebe – zejména od maminek, které už děti mají. Zeptejte se jich, v jaké nemocnici byly spokojené.
2) Nechte se podpořit od Duly
Dula je žena, která podporuje a zároveň pomáhá těhotným ženám. Pokud si takovou dulu necháte zaplatit, snižujete riziko císařského řezu až o 50 %.
3) Zeptejte se prenatálního chiropraktika
Pokud si předem domluvíte nějakou konzultaci s prenatálním chiropraktikem, zvyšujete své šance na normální porod až o 85 %. Především on hraje důležitou roli v průběhu vaše těhotenství – zejména pokud je dítě v nezvyklé či špatné poloze.
4) Nechoďte do nemocnice dřív, než musíte
Pokud začnete mít kontrakce, rozhodně není nutné ihned navštěvovat nemocnici. Některé porody mohou trvat i dva dny, v závislosti na tom, jak rychle se rodička otvírá. Čím dříve v tomto stavu nemocnici navštívíte, tím dříve budete také vystavovány různým lékařským zásahům. Zůstaňte proto v pohodlí domova a až začnete pociťovat skutečnou bolest, teprve potom navštivte nemocnici.
5) Vyberte si epidurál chytře
Takové léky, jako je epidurální anestezie, by měly být použity s chytrostí. Zvolit byste si je měly pouze v případě skutečné bolesti při porodních kontrakcích, či pokud vám zbývá do úplného otevření zhruba pět centimetru.
6) Netlačte zbytečně
Pokud začnete tlačit už v té doby, kdy vám zbývá ještě zhruba deset centimetrů do otevření, je to stále velmi brzo. Pokud začnete tlačit dříve, než je vaše tělo dostatečně připraveno, je to nejen zbytečné, ale také to může mít nepříznivé účinky na celý průběh vašeho porodu.
7) Hlídejte si správné držení těla
Během vaše porodu se vyhněte neustálému ležení na zádech nebo polosedu. Tyto pozice totiž zmenšují pánevní velikost a dávají tak iluzi, že vaše pánev je pro normální porod příliš úzká, a právě proto vám pak může být doporučen císařský řez.