Možná už vám to takzvaně “leze krkem”. Všude se píše o zdravém životním stylu, a ještě důležitějším a zdravějším stravování. Víte, že i vy byste potřebovali změnu, ale jak toho dosáhnout, když času není nazbyt? A jak dodržovat veškerá stravovací pravidla, když si člověk potřebuje ve volném čase také odpočinout a dělat věci, které jej baví? Jak všechno skloubit dohromady? Na co se zaměřit?

Bez správné motivace to nepůjde

Je to otřepané, ale je to pravda. Chcete-li něco změnit, musíte najít důvod, proč tomu chcete věnovat svůj čas. Ovšem nesmí se jednat o takové to povrchní myšlení ve stylu, že si myslíte, že je to dobré, a proto to změníte. S tím příliš neuspějete a vaše úsilí dlouho nevydrží. Najděte si opravdu skutečné a pádné důvody, proč změnu udělat. Trápí vás problémy s váhou, nedostatkem energie nebo například s pletí? Musíte si najít své vlastní benefity, které změnou získáte.

3 základní požadavky na zdravou stravu i životní styl:

  • pravidelnost
  • pestrost jídelníčku
  • pohyb

Pravidelné stravování vede k tomu, že večer neskončíte u přejídání

Možná to také znáte. Celý den nemáte čas a pak večer sníte všechno, co se jen kolem vás mihne. A přesně to je špatně. Právě pravidelnost jídel vám pomůže, že budete mít sílu odolat i velmi nezdravým, ale zato tak krásně vonícím pochutinám. Tuk a sacharidy, kterými se tyto často potraviny vyznačují, jsou totiž přesně to, co si tělo po nedostatku potravy během dne bude žádat. Zvlášť když jste v práci kromě oběda ještě pod velkým psychickým tlakem.

Chcete-li se takovému scénáři vyhnout, je důležité dodržovat alespoň základ. Tedy 3 jídla denně v časových rozestupech tak, aby tělo nemělo pocit, že hladoví. Nejlépe ve stejnou dobu.

Pestrost jídelníčku

Dalším důležitým bodem je rozmanitost vaší životosprávy. Uvažujete-li o tom, že budete dodržovat nějakou extrémní dietu nebo že se budete stravovat jen tím, co zdravého vám zrovna přijde pod ruku, dříve či později narazíte. Vašemu tělu budou scházet potřebné živiny. A tak náhle sníte přesně to, čemu jste se snažili celou dobu vyhýbat. A navíc ještě v množství, které bude větší než velké.

Krabičkování vám může pomoci v dodržování pestrosti i pravidelnosti

Pokud máte problémy s dodržováním pravidelnosti i pestrosti v jídle, nabízí se krabičková strava. O co se vlastně jedná?

  • Je to princip, kdy si jídlo na celý den připravíte do krabiček, které pak postupně konzumujete.
  • Díky tomu se donutíte k pravidelnosti, ale i k pestrosti stravy. Budete prostě jíst to, co máte přichystáno.
  • Vyhnete se návštěvám restaurací. To je prospěšné hlavně v případě, kdy máte nutkání si objednávat ne moc zdravá, ale zato energeticky vydatná jídla.
  • Díky krabičkám budete mít jídlo stále při ruce, takže bude lehce dostupné v době, kdy jíst máte.

Jde to i bez vaření

Ne každého však baví se po práci ještě zabývat jídelníčkem na další den. I kdyby to bylo sebeprospěšnější. Nechuť k vaření a jeho časová náročnost může být potom důvodem, proč od zdravého stravování dříve či později upustíte.

V případě krabičkového stravování se však nemusíte spoléhat jen na sebe. V současnosti existuje mnoho firem, které se o váš denní jídelníček postarají. Velmi to ocení zaneprázdnění jedinci nebo lidé, pro které je příprava jídla takovým malým trestem.

Pohyb by neměl být vynechán

Ať už je vaší motivací žít zdravěji nebo dokonce zhubnout, pohyb byste neměli v žádném případě podceňovat. Nemusíte se stát hned sportovcem, který bude běhat maratony nebo hrát každý týden zápas ve své nejskvělejší formě. Pohyb může znamenat i jen prostou chůzi, které se budete věnovat o něco déle, než že dojdete ke svému zaparkovanému autu nebo na zastávku MHD.

Právě chůze je jednou z nejzdravějších pohybových aktivit. Sice s ní extrémně nezhubnete a ani svalstvo se vám nevyrýsuje, ale pro nesportovce může představovat velmi příjemnou možnost, jak se začít pohybovat bez toho, aniž by se nepříjemně zpotili.

Kolik toho ujdete denně vy?