Mnoho rodičů často tápe, jaké vitamíny pro děti jsou důležité, a jak poznat vhodný produkt. Sepsali jsme jednoduchý návod:

Udělejte si přehled jednotlivých vitamínů

Vitamíny dělíme na dvě skupiny: vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E a K) a vitamíny rozpustné ve vodě (C a B). Většina potravin vždy obsahuje víc vitamínů než jen jediný. Zatímco živočišné zdroje vitamínů pro nás bývají výhodnější, protože v lidském organismu mají lepší využitelnosti, vitamíny z rostlinných zdrojů jsou často dostupnější. V každém případě tu platí pravidlo, že čím větší pestrost, tím lépe. A vůbec není od věci vitamíny pro děti doplňovat formou doplňků stravy.

Kromě vitamínů se zaměřte na ještě jednu živinu: omega-3

Omega-3 mastné kyseliny jsou tzv. zdravé tuky. Podporují vývoj mozku a nervové soustavy a jsou důležité pro zdravé srdce a oči. Najdeme je v tučných potravinách – rostlinných olejích, ale hlavně v rybím tuku.

To je důvod, proč se klade tak obrovský důraz na to, aby děti jedly často ryby. Omega-3 si tělo samo nevyrábí, a rybí tuk je jejich největším a nejspolehlivějším zdrojem. Potíž je v tom, že Češi mají obecně hodně malou konzumaci ryb – nejsme zvyklí je kupovat, ani vařit. Dětem navíc často nechutnají.

Jaké vitamíny pro děti doplňovat nejvíc?

Doporučuje se hlavně vitamín D. Od podzimu do jara, kdy málo svítí slunce, ho máme velký nedostatek. Není náhodou, že v létě obvykle nejsme nachlazení – naše imunita má dostatek Déčka. Vitamín D by měla doplňovat celá rodina jak kvůli imunitě, tak kvůli silným kostem a zubům.

Vitamín D, stejně jako omega-3, najdeme hlavně v rybím tuku. Další důvod, proč ryby zařadit do jídelníčku alespoň 2x týdně!

Máte obavy, že se vám nepodaří jíst ryby častěji?

Najděte si kvalitní doplněk stravy s rybím tukem. Ten vám zabezpečí jak vitamín D, tak omega-3. Pro děti jsou jednoznačně nejlepší kapsle s příchutí, takže si ani neuvědomí, že konzumují produkt z ryb. U těch nejmenších je dobré vymáčknout obsah kapsle na jazyk, protože ještě nemusí umět spolknout kapsli celou. Velmi kvalitní a snadný na užívání je dětský produkt OmegaMarine Rybičky, který obsahuje všechny potřebné vitamíny pro děti a omega-3 v kapsli ve tvaru rybičky s chutí ovoce.