Mnoho z nás se v určitou chvíli zamyslelo, a došlo k názoru, že žijeme s pocitem nespokojenosti a prázdnotyi, naše práce nás nebaví a kdyby to šlo, vydaly bychom se jinou cestou. V říjnu roku 2019 si personální společnost Předvýběr objednala u agentury STEM/MARK průzkum, který měl zjistit, kolik zaměstnanců je ve své práci šťastných. Kladně odpovědělo pouhých 16 procent dotázaných! Pokud tedy patříte mezi těch 84 % lidí, které jejich práce neuspokojuje, přinášíme vám příběh pěti žen, které se rozhodly změnit svůj kariérní příběh a uspěly.

Ze středoškolské učitelky vítězkou „Masterchef India“, která je nyní oslavovaná jako naprostá špička mezi indickými šéfkuchaři a šéfkuchařkami a má vlastní televizní pořad o vaření. To je příběh Pankaj Bhadouriové, která udělala největší krok, když po šestnácti letech opustila práci učitelky. Co ji k tomu inspirovalo? V rozhovoru vysvětluje: „MasterChef byl zlom v mém životě. Když mě vybrali mezi 12 nejlepších, byla to výzva, která ve mně probudila soutěživého ducha! Od té doby jsem se už nedívala zpět a věřila, že to celé vyhraju. S Boží pomocí se mi to povedlo!”

Nicole Pomije: z kanceláře k dezertům

Po čtyřech letech práce v kanceláři si Nicole uvědomila, že v její kariéře už není prostor pro další růst. Neviděla jsem v tom budoucnost pro svůj další rozvoj; přiznala v rozhovoru. Chtěla jsem se věnovat tomu, co mám opravdu ráda; Věděla jsem, že být na volné noze bez stálé výplaty bude náročné, ale jakmile jsem dala výpověď, najednou přišel pocit svobody a víra, že mě vlastně nic neomezuje.

Zakladatelka podnikatelského projektu s názvem The Cookie Cups, který se zaměřuje na prodej dezertů prodává své „cookies cups“ online a na místních trzích a akcích, Pomije se do své nové práce doslova zamilovala. Pokud by měla poradit začínajícím podnikatelkám, trvá na tom, že nejdůležitější je být realisticka a pochopit, do čeho jdete. Doslova říká: „Nebude to snadné, ale pokud se budete držet plánu a vytrváte, bude to stát za to!“

Jena Viviano: jak opustit Wall Street a koučovat manažery

Jena Viviano, byla burzovní  makléřkou na Wall Street, pak se ale stala koučkou a kariérní poradkyní, která pomáhá zájemcům definovat svůj profesní rozvoj a získat vysněnou práci. V článku, který napsala, říká: „Ve vaší kariéře jde o mnohem víc než renomované společnosti, peníze a pozice. Jde o práci někde, kde máte pocit, že si vás váží, místo, kde jste na svou práci, kterou děláte, hrdí. “ 

Celina Lin: jak se stát asijskou královnou pokeru

Celina Lin se narodila v Šanghaji, ale v 7 letech se s rodiči přestěhovala do Austrálie. Protože měla slušné studijní výsledky, její rodiče doufali, že se stane úspěšnou lékařkou nebo právničkou. Celina nastoupila bakalářská studia, ale osudem se jí stalo, když ji její kamarád vzal na výlet do Casina v Melbourne. Celinu doslova uchvátil poker, který začala vnímat nikoliv jako hru na náhodu, ale souboj mozků a nervů. Přestože pro její novou vášeň měla rodina pramálo pochopení, Celina Lin se stala profesionální hráčkou a nyní je z ní celosvětová celebrita, která je především pro obyvatele Asie inspirací, jak si jít za svým.

Pragya Bhatt: když vás nudí programování, dejte se na jógu

Pragya, softwarová inženýrka, měla velmi jednotvárnou práci, která vyžadovala mnoho přesčasových hodin se spoustou pracovního stresu. V tomto oboru pracovala více než 8 let, ale pak se rozhodla vše vsadit na jógu! Když se s ní setkala poprvé, zcela změnila svůj život a od psaní kódu přešla k povolání učitelky jógy na plný úvazek.

Boj o přechod ze „skutečné kariéry“ na kariéru, kde se věnuje své zálibě, nebyl nejjednodušší, ale Pragye nechybělo odhodlání. Začínajícím podnikatelkám radí, aby počítaly s finanční rezervo pro případ, že by se náhodou po nějakou dobu ocitly bez příjmů.

Pečlivě plánujte a nevzdávejte se

Jak asi vidíte samy, úspěch nepřichází náhodou nebo sám o sobě. Je potřeba jít mu naproti a stojí za ním spousta dřiny a odříkání. Základem úspěšné změny pracovního oboru nebo startu vlastního podnikatelského projektu je také dobře promyšlený plán, který počítá i s prvotními nezdary. A právě realistický scénář, který vás připraví i na možnost dílčích neúspěchů, je paradoxně to, co pomáhá vytrvat v cestě za vysněným cílem.

Zdroj obrázku: SmartPhotoLab / Shutterstock.com