V článku se dočtete, jak požádat o rodičovský příspěvek, jak se vypočítá, kolik bude činit v roce 2020 nebo jaký je rozdíl mezi rodičovskou a mateřskou dovolenou.

Rodičovský příspěvek je finanční pomoc od státu, která má nahradit chybějící příjem při čerpání rodičovské dovolené. V roce 2019 činí 220 000 Kč. Dávku může získat rodič (matka nebo otec) pečující o dítě do 4 let.

Žádost o rodičovský příspěvek

Žádost o rodičovský příspěvek si můžete vyřídit na úřadu práce. Tiskopis si můžete stáhnout i na webových stránkách MPSV. Od 1. 7. 2019 máte s vyřízením dávky méně starostí. Nově nemusíte přikládat od OSSZ „Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku“. Úřady si tyto informace již předávají sami.

O rodičovský příspěvek můžete žádat ihned po narození dítěte nebo před skončením mateřské dovolené v případě nároku na peněžitou pomoc v mateřství.

Výpočet dávky

Výši dávky, kterou obdržíte, ovlivňuje vypočtený denní vyměřovací základ z předchozího zaměstnání. Ten lze stanovit z příjmu otce nebo matky. Jestliže matka nesplní podmínky pro čerpání peněžité pomoci v mateřství a nastoupí rovnou na rodičovskou dovolenou, může čerpat max. 7600 Kč měsíčně.

Rodičovský příspěvek 2020

Od ledna 2020 by mělo dojít k navýšení dávky z původních 220 000 Kč na 300 000 Kč. Podívejte se, zda a jak se vás změna dotkne. V článku od Orange Academy se dočtete i informace, kdy je vhodné příspěvek prodloužit a kdy nikoliv.

Rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou

Mateřskou dovolenou může využívat pouze zaměstnaná žena v délce 28 týdnů (příp. 37 týdnů, pokud porodila vícerčata). Dávka se nazývá peněžitá pomoc v mateřství (PPM).

Na rodičovskou dovolenou nastupuje matka po skončení mateřské, ale může i otec po porodu partnerky. Jedná se o volno v zaměstnání, o které musí požádat zaměstnavatele. Maximálně ji lze využívat do 3 let dítěte. Výhodou je možnost čerpání dovolené (včetně příspěvku) i nezaměstnanými.

Tip: Nezapomeňte, že máte po skončení mateřské a před nástupem na rodičovskou dovolenou nárok na čerpání té klasické z práce! Předejdete tak jejímu krácení, ke kterému dochází, pokud byste ji vybrali až po rodičovské dovolené.

Jak skloubit osobní a pracovní život a další zajímavá témata z personalistiky nebo účetnictví můžete sledovat na YouTube kanálu Orange Academy.