Pokud jste vyznavači skateboardového ježdění, pennyboard by určitě neměl ve vašem vybavení chybět, jelikož se vyznačuje specifickými výhodami v porovnání s jinými skateboardy. Co je pennyboard?

Jedná se o krátký skateboard s deskou z tvrzeného plastu dlouhou pouhých 56 cm, což z něj činní velmi kompaktní a skladný dopravní prostředek, který využijete zvláště na krátké cesty po městě.

Na pennyboard si můžete pořídit speciální příruční baťůžky, ve kterých jej s sebou pohodlně vezmete do hromadné dopravy nebo do školy.

Obsah obrázku osoba, exteriér, jezdectví, muž

Popis byl vytvořen automaticky

Charakteristika pennyboardu

Pennyboard je jedním z menších produktů z rodiny skateboardů, jeho hlavní výhodou je právě lehkost a skladnost, kterou doplňuje výborná omyvatelnost, snadné ošetřování a také relativně dlouhá životnost i při náročnějším užívání.

Původcem tohoto typu skateboardu je menší společnost založená v Austrálii, která se jeho výrobou stále zabývá a která stála za znovuobjevením tohoto velmi praktického pomocníka na městských cestách.

V čem se liší jednotlivé typy pennyboardu

Základní koncept pennyboardů je zachováván u všech výrobců, liší se především použitými materiály a pak cenou. Pokud nechcete pořizovat značkový pennyboard od originálního výrobce, můžete se poohlédnout po řadě alternativ, které dosahují poměrně dobré kvality. Konstrukce tohoto sportovního vybavení se skládá ze čtyř hlavních prvků:

  • desky
  • podvozků
  • ložisek
  • koleček
  • silentbloky

Deska pennyboardu tvoří obecně základ především s ohledem na stabilitu a také design. Vyráběná je z tvrzeného plastu (polypropylen) nebo kompozitu a může být vyvedená v různé drsnosti povrchu a potisku. Například pennyboardy pro holky mají obvykle pestřejší design a také upravenou hmotnost.

Obsah obrázku osoba, jezdectví, exteriér, silnice

Popis byl vytvořen automaticky

Podvozek a ložiska

Vedle desky je při výběru pennyboardu důležité orientovat se na dynamické prvky, tzn. pevnost podvozků a jeho uchycení k desce, typ ložisek, silentbloky a hlavně kolečka. Pokud chcete pennyboard dlouho užívat, vybírejte si produkty z kvalitnějších materiálů, jsou sice trochu dražší, ale velmi odolné a zajistí dobré jízdní vlastnosti.

Podvozky pennyboardů jsou obvykle z tvrdších slitin hliníku, které mají optimální pevnost a tuhost. Rozdíly naleznete zejména i ostatních dynamických prvků – ložisek (umožňujících přenos valivého pohybu z koleček), silentbloky a kolečka.

U ložisek můžete vybírat ze dvou variant, a to z chromované nebo uhlíkové oceli. Uhlíková ocel je velmi křehká a ložiska z ní vyrobená mívají velmi omezenou životnost – v tomto případě je mnohem výhodnější sáhnout po oceli chromované.

Kolečka na pennyboard

Silentbloky i kolečka na pennyboard jsou z plastu a jsou velmi snadno měnitelné. U obou těchto prvků se využívá buď PVC nebo PUR. Měkčí a flexibilnější PUR umožňuje velmi dobré kopírování vozovky a přilnutí koleček, zatímco poměrně málo stabilní PVC se často láme o odírá.

Pokud na svém pennyboardu máte kolečka z PVC, možná je ten správný čas je vyměnit. Náhradní najdete na stránkách výrobce pennyboardů Sulov – Rulyt.cz