Přemýšlíte, jak si odpočinout po náročném týdnu? Cítíte se být neustále ve stresu? Nebo chcete udělat radost partnerovi, který prochází těžkým obdobím? Pak zvažte třeba návštěvu wellness nebo jiného zařízení se saunou, případně s partnerem zarezervujte wellness pro dva. A proč? Saunování totiž prokazatelně zlepšuje náladu.

V dnešní době jsme vystaveni stresu téměř na denní bázi. To je špatně nejen pro naši psychickou pohodu, ale z dlouhodobého hlediska se stres odrazí i na fyzickém zdraví. Celá řada studií už prokázala, že stres se významně podílí na vzniku srdečních onemocnění. Naproti tomu klidné a temné prostředí prohřáté sauny umožňuje na chvíli zvolnit, uklidnit se a srovnat si myšlenky.

Saunování a endorfiny

Je za tím i trocha vědy. Co takové prostředí dělá s naším hormonálním systémem? Především se během saunování uvolňují endorfiny. Vysoké teploty, jakým je tělo v sauně vystaveno, zvyšují produkci dynorfinu, což je opioid způsobující stav úzkosti a nepohody. Aby mozek tento nežádoucí opioid vykompenzoval, začne ve velké míře produkovat právě endorfiny, tedy hormony štěstí. V podstatě tedy saunování vyhodnotí jako středně náročný sport.

Po zchlazení ve sprše nebo ochlazovacím bazénku se významně sníží krevní tlak a tělo i mysl se přepne do režimu regenerace. V tuto chvíli přichází opravdový odpočinek a zklidnění.

Jelikož endorfiny působí také jako analgetikum, může pravidelné saunování ulevovat od migrén a bolestí krční páteře. Některé studie poukazují na přínos sauny při léčbě depresí, schizofrenie i mentální anorexie.

Ještě lepší účinky

Pokud chcete účinky sauny na psychiku ještě znásobit, využijte k tomu aroma saunu. Příjemné vůně totiž rovněž příznivě působí na psychiku a přímo ovlivňují naši náladu. Osvědčenými vonnými esencemi je dobromysl, cedr nebo heřmánek, ale nebojte se experimentovat a zkoušet, jak na vás různé vůně působí.

https://pixabay.com/cs/photos/sauna-d%c5%99ev%c4%9bn%c3%a1-lavi%c4%8dka-d%c5%99ev%c4%9bn%c3%a1-sauna-1405973/