Velikonoce, stejně jako vánoční svátky, nejsou jen výsadou České republiky, ale slaví se různými způsoby téměř po celém světě. Zvyky i tradice se liší, ale jejich význam v podstatě zůstává stejný.

Pro někoho tak Velikonoce mohou znamenat poslední volno před tím, než jej čeká maturita z němčiny, pro někoho jsou znamením vítání jara či oslavu znovuzrození Ježíše Krista.

To jak známe oslavy velikonoc, jejich zvyky a tradice dnes, má původ v dávné době – v kulturních zvyklostech, pověrách a pranostikách.

To jak oslavujeme nejvýznamnější křesťanské svátky, proto nemá ve všech zemích světa ani z daleka stejnou podobu.

A že jsi pořád zmatený z toho, proč jsou jeden rok Velikonoce na konci března, druhý rok na konci dubna a letos tak nějak uprostřed? Tady máme snad jen jedinou radu – nesnaž se to pochopit – a věř zkrátka kalendáři.

A udělej si, stejně jako PELICAN a jeho kurzy angličtiny, vietnamštiny či ruštiny, pořádně odpočinkový start jara!

No a jak tedy vypadají Velikonoce v naší malebné republice? V malých městečkách a vesničkách vždy na velikonoční pondělí chlapci v Česku i u Slovenských sousedů obchází dům po domu, to aby vymrskaly spolužačky, kamarádky či rodinné „příbuznice“ pomlázkou – za což si v minulosti vysloužili malovanou kraslici.

Dnes je jistě potěší (ty starší, samozřejmě) – ochutnávka domácí pálenky či vína, ty menší snad více než malovaná kraslice potěší čokoládová odměna. Při průzkumu u našich studentů navštěvujících konverzační kurzy angličtiny v Brně (tam totiž o aktuálních tématech se studenty diskutujeme!), jsme se dozvěděli, že velikonoční tradice vzorně dodržují a že je Veselo!

Východní Slovensko je pak s velikonoční tradicí ještě dál a ženy se tady opravdu polévají ledovou vodou či se na velikonoční pondělí koupou v potoce. Ptáte se, pro pelikána, proč? Zajistí jim to totiž nejen svěžest a energii, ale taky plodnost!

Pojďme se dnes ale podívat dál než k našim slovenským sousedům. Jak velikonoční oslavy vypadají v dalších zemích? Jsou kraslice a pomlázky symbolem Velikonoc po celém světě?

Velikonoce v USA, Velká Británii a Austrálii

Čím jiným začít než skvělým podnětem pro konverzaci pro Tvůj kurz angličtiny. Chceš před Velikonoci v lekci perlit? Čti dál!

Ve Státech jsou Velikonoce spíš nenáboženským svátkem. Rodiny v USA se schází a oslavují společně – a podobně jako my zdobí velikonoční vejce. Podobně jako ve Velké Británii a Austrálii, taky zde probíhá tradice s hledáním velikonočních vajíček. Ještě pořád nevíte proč? Dětské říkanky říkají, že jsou vajíčka během velikonoční noci schovaná velikonočním zajíčkem.

Hledání vajíček je pak spojenou se setkáváním rodiny, přátel – a spoustou zábavy! V Anglii jsou velikonoční svátky spojeny s odměňováním. Královna tradičně razí speciální mince a pro všechny oceněné je to velmi významná událost, tato tradice totiž sahá až do 13. století! Co se Austrálii týče, Velký pátek je tady jediný den v roce, kdy se v zemi zavírají všechny obchody.

Velikonoce v Německu a Rakousku

A že mají ty Velikonoce nějak rozlítáno? To jsi ještě nebyl v Německu! (A tedy něco pro studenty navštěvující jazykové kurzy němčiny). Tady se totiž tradice liší podle toho, v jaké části země se nacházíš.

Zatímco v jedné části se konají tradiční velikonoční jízdy, kdy několik stovek jezdců na koních v místních městech zvěstují zprávu o narození Ježíše Krista, v jiné části se pak baví házením vajíček přes střechy domů. Jak to vypadá prakticky?

Jeden člen rodiny hází na jedné straně domu, druhý člen rodiny chytá na straně druhé. Jak to asi může dopadnout? Důležité je, že tato tradice ochrání dům před bouřkou a jejími blesky!

A jak budeš trávit velikonoční svátky ty? PELICAN má už teď jasno! Bude hodně odpočívat, hodně jíst a – vyhlížet jarní počasí!

Tvůj PELICAN