Nemusíte mít nutně děti, abyste řešili trable se skvrnami. Objevují se pravidelně, na koberci, na oblečení, na peřinách nebo sedacím nábytku. Rychlý zásah je základ, ale čistící prostředky odvádí největší díl práce.

Do boje

Máte-li kvalitní čistící prostředky, nemusíte se skvrn bát. Přesto se jim ale většina lidí snaží za každou cenu předejít a srazit tak riziko věčných stop na sedačce nebo koberci a oblíbeném tričku na minimum. Profesionální prací prostředky nejsou třeba, stačí mít odstraňovač skvrn a v hlavě jasný postup, jak reagovat v případě vína, krve, čokolády nebo čehokoliv jiného. Všechno má svá specifika, stejně tak materiál, do které se tekutiny vsáknout nebo kde se vytvoří skvrna od jídla nebo barev.

Kus od kusu

Koberec s dlouhým chlupem logicky vyžaduje jinou péči než kokosová matrace v dětské postýlce nebo termoprádlo z merina a kabát s vysokým podílem vlny. Základem je ale vždy okamžité vysušení, aby se tekutiny nešířila a nebarvila další vlákna. Nikdy ale netřete, nedrhněte, nevyvíjejte příliš silný tlak, nesnažte se skvrnu rozetřít do ztracena. Jen zlehka přikládejte čistý textil a snažte se vše vysát. Až pak přichází na řadu hrubší metody.

Možností je vícero

Můžete použít jedlou sodu nebo citron a využít sací síly vysavače. Obsažené látky skutečně pomáhají při odstraňování skvrn, i tlak je nápomocný a dokáže vytáhnout z vláken spoustu nečistot, ale nadřete se a výsledek nemusí být stoprocentní. Mnohem lepší je, když máte po ruce kvalitní čistící prostředky a může okamžitě zasáhnout, abyste předešli vpití špíny hluboko do spodních vrstev koberce nebo textilu.

I při výběru čistících prostředků, které většina lidí považuje za nutnost a na jejich kvalitu příliš nedbá, se zaměřujte na ty ekologické a se složením bez chemických složek, které by ve finále mohly akorát napáchat další škody jako je narušení struktur a vláken nebo zeslábnutí materiálu.