Chcete si najít pronájem bytu v Opavě a netušíte, na co se asi tak připravit? Bojíte se, že by zde nabídka nemovitostí mohla být podobně omezená jako v mnoha jiných českých a moravských městech? A máte strach, zda vaše příjmy vystačí k úhradě činže, zdražujících energií a dalších poplatků? Hned úvodem vás trochu uklidníme. Zdá se totiž, že nemusíte mít přehnané obavy. Volných nájemních bytů je vzhledem k velikosti Opavy dostatek, což zjistíte už při letmém pohledu na realitní inzerci. Při detailnějším zkoumání jich běžně napočítáte i více než stovku. Zbývá už jen ujasnit si, jak je to s nájemným a také se zmínit o tom, jaká vás může čekat budoucnost, jestliže si nebudete schopni pořídit vlastní střechu nad hlavou ani v následujících letech a zůstanete i nadále odkázáni na činžovní bydlení. Tak se na to hned podíváme!

Pronájem bytu v Opavě si může dovolit téměř každý

Nabídka je v padesátitisícové Opavě velice solidní. Celkem snadno seženete hlavně byty menší, ale najít se dá s trochou snahy téměř vše. Záleží, jaká máte očekávání, jaké jsou vaše potřeby a samozřejmě také příjmy. A nyní k nájemnému. Budete-li mít štěstí a nějakým řízením osudu se dostanete k obecnímu bytu, můžete si gratulovat. I přes jisté zdražení, ke kterému došlo před dvěma lety, jsou průměrné činže v domech vlastněných městem hluboko pod úrovní toho, s čím musíte počítat u soukromého majitele. Ani tak to ale není žádná katastrofa. Skromnější bydlení v podobě garsonky nebo 1+1 lze na „volném trhu“ pořídit už od 5 000 Kč měsíčně a platby za topení či elektřinu vás v menším bytě určitě také nezruinují. Pokud snad potřebujete více „životního prostoru“, připravte si každý měsíc tisícovek raději osm. S výdělkem nad dvacet tisíc korun čistého, kterým dnes už disponuje valná většina lidí, byste tedy neměli mít s platbami za bydlení problém.

Výběr z nabídky nájemních bytů v Opavě (01/2022)

DispoziceVýměra v m2PopisLokalitaČinže
1+kk24Panel po rekonstrukciKateřinky5 000
1+135Panel (zařízeno)Předměstí6 000
2+kk40Cihla (nový byt)Jaktař6 300
2+160Panel po rekonstrukciPředměstí7 500
3+kk65Cihla po rekonstrukciOpava – město10 500

Činže v roce 2021 spíše stagnovaly

Na nájemní bydlení se v České republice stále ještě díváme tak trochu „skrz prsty“. Jeho obliba je zkrátka podstatně nižší než v některých zemích na západ od našich hranic. A není divu. Zejména v minulosti k tomu svým chováním přispěla řada ne právě korektních majitelů nájemních bytů. A co si budeme povídat, pravidelné placení činže také není nic, na co by se člověk kdovíjak těšil. Život ve vlastním bytě či domě je přece jen v řadě ohledů příjemnější. Jste-li však v situaci, kdy je pořízení nemovitosti nad vaše finanční možnosti, může vás utěšit alespoň to, že činže v tuzemsku od roku 2020 na rozdíl od prodejních cen domů a bytů více méně stagnovaly. Na řadě míst, zejména v naší metropoli, dokonce mírně klesly. A v Opavě, která vás zajímá nejvíce? Tam je situace celkem stabilní a to nepochybně i pod vlivem relativně široké nabídky. Mnoho důvodů ke zdražování zde zkrátka nebylo. Alespoň do nynějška. Zdá se ale, že se realitní trh v naší zemi pozvolna mění a činžovní bydlení v dohledné době podraží téměř všude, Opavu nevyjímaje. Co nás k tomuto závěru vede?

Drahé nemovitosti vyženou vzhůru i nájmy

Zdražují-li rezidenční nemovitosti a to obzvláště dochází-li k tomu takovým tempem jako v posledních letech u nás, dříve či později se to bezpochyby promítne také do výše požadovaných činží. Proč věříme, že by k růstu průměrných nájmů mělo už brzy dojít? Zejména z těchto dvou důvodů:

  1. Přiměřený výnos – je něčím, co zajímá každého rozumného vlastníka nájemní nemovitosti. Pokud mu to situace na trhu s bydlením dovolí, stanoví takovou činži, aby její výše dávala s ohledem na pořizovací cenu bytu nebo domu smysl. Měla by stačit na údržbu nemovitosti a navíc přinést také odpovídající zisk.
  2. Zhoršující se dostupnost vlastnického bydlení – která je naší každodenní realitou, majitelům činžovních bytů nahrává. Statistiky totiž ukazuji, že na vlastní střechu nad hlavou musí průměrný Čech pracovat zhruba 56 let! Co to znamená? Na pronájem je odkázáno stále větší procento naší populace, protože vydělat si na byt zdaleka každý nezvládne. Roste tedy poptávka po nájemních bytech, což dává vlastníkům těchto nemovitostí větší prostor pro zvyšování činží.

Konkurence vám může zkomplikovat život

Větší konkurence v podobě rozšiřujících se zástupů lidí hledajících pronájem vám tedy může zkomplikovat život. A to už poměrně brzy. Tlak na růst činží se zkrátka bude zvyšovat a to s velkou mírou pravděpodobnosti. K jak citelnému zdražení dojde, to samozřejmě záleží také na konkrétní lokalitě. Opava je sice vcelku atraktivním městem, jehož obliba alespoň v rámci regionu roste, přesto zachovejte klid. Nájmy, na jaké se musí připravit lidé v Praze, Brně nebo třeba v takovém Hradci Králové, vás téměř jistě nečekají.

Máte obavy z možného růstu činží? A co pořízení vlastního bytu? Je něco takového zcela mimo vaše možnosti?