Podle odborníků byl vynález brýlí pro člověka stejně zásadní, jako když lidstvo objevilo oheň nebo se naučilo používat kolo. Dnes jsou brýle samozřejmostí a svět bez brýlí si už nikdo nedovede představit. Málokdo však ví, jak dlouhá a trnitá byla jejich cesta od původních „čtecích kamenů“ k jejich dnešní moderní a pohodlné podobě.

Vynález brýlí

Už císař Nero údajně používal průhledný zelený kámen, přes který pozoroval své oblíbené gladiátorské zápasy. Různé broušené krystaly byly používány odpradávna, nicméně k brýlím měly hodně daleko. Ty vznikly až ve 13. století v italských sklárnách Murano, které jediné dokázaly v té době vyrábět bílé sklo potřebné ke zrakovým pomůckám.

 

Ale stále ještě to nebyl nástroj, který by bylo možné nasadit si na hlavu. Jejich podoba prošla dlouhým vývojem a začátkem 18. století se konečně objevily brýle podobné dnešním, takzvané „brýle za ucho“. Ve stejném století také vznikly první dvouohniskové brýle. Jejich vynálezce se údajně při jízdě kočárem nemohl rozhodnout, jestli má po cestě číst nebo sledovat dívky na ulici, a tak jednoduše vzal brýlové obruby, do kterých vsadil půlku čočky na dálku a půlku na blízko. Ale teprve 20. století přineslo absolutní rozvoj oční optiky.

Výběr správných brýlí

Brýle slouží sice především jako pomůcka k lepšímu vidění, ale rozhodně by se jejich nositel měl cítit co nejlépe. Musí dobře sedět, nedělat žádné otlaky a také by měly slušet. Vhodně vybraná barevnost, tvar a materiál obruby jsou schopny povýšit brýle na výrazný designový doplněk.

Rozhodně se vyplatí navštívit optiku, kde vám nejen poradí s výběrem brýlí, ale zajistí i měření zraku. Lidské oko neustále pracuje a pravidelné měření vám dá jistotu, že dioptrie, které nosíte, jsou pro vás ideální. Jednou z takových očních optik je česká firma OverOptic, založená již v roce 1998 v Plzni.

Oční optika v Plzni má ve svém týmu diplomované optiky, kteří mají přehled o nejnovějších trendech na trhu. Pro své zákazníky zřídili oční ordinaci vybavenou moderními vyšetřovacími přístroji, ve které se vás ujmou zkušení oftalmologové. Měření zraku v Plzni si můžete objednat telefonicky nebo emailem. Nabídka jejich služeb vám zajistí kompletní péči o váš zrak.

Optika nejsou jen brýle

Každý nositel brýlí se už dostal do situace, kdy mu jeho brýle překážely. Pro takové momenty existuje řešení v podobě kontaktních čoček, které jsou praktické a pomůžou vám vyhnout se nepříjemným momentům. S jejich výběrem i aplikací vám rádi pomohou v prodejnách OverOptik. Svěřte se do rukou specialistům a pořiďte si kontaktní čočky v Plzni, v rodinné firmě, kde spokojenost zákazníka je na prvním místě.