Tento článek je určen pro naše čtenáře, kteří si nejsou příliš jisti, jak se správně chovat ke kvalitnímu kuchyňskému noži, například s čepelí z damaškové oceli. Kvalitní kuchyňské nože při jejich pořízení jsou ostré jako břitva, ale postupem času se jejich ostří opotřebovává a tupí se. Doba, po kterou jsou nože ostré, závisí na způsobu jejich používání, ohleduplnosti k jejich ostří a způsobu skladování.

Jak prodloužit životnost ostří nože

Pozor na prkénka

Pro životnost ostří nože je velmi důležitý materiál prkénka, na kterém nůž suroviny krájí. V žádném případě nepoužívejte dnes poměrně moderní skleněná prkénka, které velmi rychle tupí ostří. Vyhněte se i různým umělým tvrdým prkénkům, která též nejsou vhodná.

Ideální na krájení jsou od nepaměti klasická dřevěná prkénka, která jsou šetrná k ostří nožů.

Nikdy nemýt v myčce nebo houbičkou

Myčka patří mezi největší nepřátele ostří nožů, protože při mytí nože v myčce i v důsledku používaných mycích prostředků dochází k obrušování čepele nože a narušování struktury materiálu, včetně tupení ostří. Dalším nepřítelem ostří jsou kuchyňské houbičky, které při mytí nožů vytváří nejen rýhy v materiálu čepele, ale i velmi tupí ostří. Kuchyňská houbička je tak agresivní a nepřátelská k ostří nožů, že když si vyzkoušíte vzít lámací nůž a několikrát s ním rozkrojit houbičku, tak po pár říznutí bude zcela tupý. Kuchyňské nože omývejte pod tekoucí vodou ihned po ukončení krájení (aby nedošlo k zasychání surovin na čepeli) a osušte například bavlněným hadříkem.

Neskladujte je pohozené

Ostří nože ovlivňuje i způsob skladování. Ideální je nože uchovávat ve stojáncích, aby nedocházelo k tření ostří s jinými předměty. Například zcela nevhodné je pohození několika nožů v kuchyňském šuplíku, ve kterém se o sebe třou a tupí. Pro skladování můžete využít klasické zasouvací stojánky či moderní s magnetickým bočním uchycením.

Používejte ocílku

Pro zachování ostří ve skvělém stavu používejte pravidelně ocílku, se kterou ho snadno naostříte do původního stavu.

Kde pořídit stojánky a prkénka šetrná k ostří?

Kvalitní masivní dřevěná prkénka z akáciového a ořechového dřeva pořídíte v oficiálním obchodu tradičního výrobce kuchyňských nožů XinZuo.cz. Nabízená prkénka jsou propracovaná do posledního detailu, včetně odtokových drážek a elegantního vzhledu. XinZuo nabízí i dřevěné stojánky na nože v podobě klasického stojánku na nože i magnetického stojánku. K nákupu máte dopravu po ČR zdarma, 30 dní na vrácení i 3letou záruku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here