image courtesy of stockimages at freedigitalphotos.netUrčitě jste už někdy slyšeli o tom, že není nutné si kupovat rtěnku nebo lesk, protože se prodávají produkty tzv. 2 v 1. My ženy ale rády nakupujeme kosmetiku stejně rády jako oblečení, tudíž potřebujeme jak rtěnku, tak lesk na rty. My vám nyní poradíme, které lesky a rtěnky by ve vaší kosmetické výbavě rozhodně neměly chybět.

V prvním díle se budeme věnovat pouze rtěnkám, je to totiž rozsáhlé téma a dalo by se na něj hovořit hodiny, nicméně my to musíme trochu zkrátit, takže si povíme to nejdůležitější. Podle čeho vlastně vybírat rtěnku? Nejdříve se zamyslete nad tím, jakou by měla mít rtěnka texturu. Chcete, aby byla spíše matná, krémová nebo tekutá? Matné rtěnky doporučujeme ženám, které chtějí, aby jejich rtěnka dlouho vydržela a barva byla opravdu hustá a výrazná. Nevýhodou matných rtěnek však je, že mohou poměrně zalézat do vrásek na rtech a vysušovat rty, jinak ale vypadají krásně (zejména červené odstíny). Co se týče krémových rtěnek, ty jsou vhodné na běžné denní nošení, jsou příjemné na rtech, mají poměrně dlouhou výdrž a měly by rty i hydratovat. Kdežto tzv. tekuté rtěnky (skoro by se dalo hovořit o lesku) samozřejmě drží mnohem déle, než samotný lesk na rty, ale nevydrží tak dlouho jako např. matné rtěnky. Výhodou je, že tyto rtěnky zvětšují opticky objem rtů a jejich použití je snadné, nicméně by mělo být precizní.

Rtěnky obecně lze rozdělit do dvou kategorií: rtěnky jasných barev a rtěnky neutrálních barev. Nyní si povíme něco o rtěnkách jasných barev. Asi vás příliš nepřekvapí, že do této kategorie samozřejmě spadají rtěnky červených odstínů. Červená je prostě klasický odstín, který by měla mít v kabelce každá dáma a je jasné, že nikdy nevyjde z módy. Červenou rtěnku lze také nazvat jako univerzální. Pokud máte bledou pokožku, volte červenou rtěnku s namodralým či modrým podtónem. Jestliže jste majitelkou opálené pokožky, můžete vsadit na rtěnky s oranžovým podtónem. Opět je jen na vás, zda zvolíte značku MAC nebo jinou běžně dostupnější jako je L´Oréal či Astor.

Každé ženě by však v kabelce neměla chybět ani rtěnka v barvě karafiátů, růžových karafiátů. Co si pod tím představit? Představte si všechny odstíny světle růžové až po odstín růžové fuchsie. Růžové rtěnky lze opět rozdělit do několika kategorií: teplých a studených odstínů. Zejména okouzlující je zářivě růžová rtěnka, která bude slušet zejména brunetkám, ale krásně v ní vypadají i blondýnky. A jakou značku? Vezměte prostě tu, která se vám líbí, ať už je to NARS, Avon nebo Maybelline.

Další rtěnka, která musí mít každá žena, je v odstínu korálové. Když se řekne korálová, spousta žen si představí oranžovou. Dámy, korálová je směs červené, růžové a oranžové a vypadá prostě božsky! Určitě doporučujeme mít jednu v kabelce, protože je to skvělý doplněk a zbytek líčení může být klidně „nude“.

Co se týče neutrálních barev rtěnek, jak jsme rozdělili rtěnky na dvě barevné škály, určitě víte, že sem budou patřit odstíny hnědé, hnědo-šedé, béžové a tělové. Tyto rtěnky lze považovat opět za univerzální a vypadají skvěle. Nejen že opticky zvětšují rty, ale dodávají vašemu vzhledu přirozenost. Na podzim doporučujeme volit odstíny šedé, zatímco v létě se nebojte použít spíše tělové odstíny. Tzv. nude, neboli nahé rtěnky, mají tu výhodu, že je jich celá řada a celá škála odstínů – od odstínu růžové až po odstín broskve. Líbí se vám nahá rtěnka od Rimmelu, Macu nebo essence? Prostě si ji pořiďte, je to základ!

Nezapomeňte sledovat druhý díl, protože si povíme něco o tom, které lesky na rty by měla mít každá žena ve své kabelce!