Ve dvaceti tělo šetří jen málokterá z nás. Žijeme naplno a nebereme ohledy na nějakou tu kocovinu a pár probdělých nocí. Chřipka je tady od toho aby se přechodila, hlavně se s ní zdržovat co nejméně. Preventivní prohlídky u gynekologa nebo praktického lékaře se nepraktikují.

Po třicítce nás již,  i při nějaké té péči, začíná nahlodávat zub času. Ovšem nijak drasticky. V podstatě se dá říci, že teprve nyní opravdu vyzráváme v ženu.  Šediny spraví slušivý přeliv a těch pár malých vrásek se hravě zahladí krém. Navíc jsou hlavně z úsměvu, který máme neustále na tváři, takže nám vlastně sluší.

Po čtyřicítce se ale všechno změní. Neděste se, nestárneme rychleji, ale spíše naopak. Stále můžeme být velmi přitažlivé a v dobré kondice. Jen tomu budeme muset obětovat o něco více než doposud. Nekuřte. Pokud musíte, tak co nejméně. Pijte alkohol a klidně i častěji, ale jen po malých dávkách. Nepřecpávejte se a spěte jako miminko. Žádné stresování, milé dámy! Jestliže totiž ty prvně zmíněné věci ukrajují z vaší krásy pak stres, ukrajuje celá léta kvalitního a aktivního života. Jestliže tedy dovolíte někomu, aby vás stresoval, pak jste mu darovaly to nejdražší co máte. V tomto ohledu buďte rozhodné až bezohledné.

Sportujte. Jestliže jste až doposud sportu úspěšně a bez následků unikaly, je nejvyšší čas to změnit. Nemusí jít do šusťáků a denně běhat. Úplně stačí chůze. Prostě jakýkoliv pohyb, u kterého se zpotíte. A sportujte jen do té míry, dokud vás bude pohyb těšit. Aktivním pohybem můžete svůj život prodloužit o celá léta!

Navštěvujte pravidelně své lékaře. Běžný krevní test vám odhalí hladinu nebezpečného cholesterolu a také hodnotu cukru v krvi. Zvýšené hodnoty obojího se dají poměrně snadno redukovat změnou jídelníčku. Ano, jsme to, co jíme. Tedy alespoň z části. Váš krevní tlak by měl být co nejblíže hodnotám 120/80. K jeho úpravě postačí změna životosprávy a pohyb. Pokud vás začnou bolet klouby, pak opět pomůže chůze nebo plavání. Do jídelníčku přidejte více vápníku a uberte malinko na váze. Pravidelně si prohmatávejte prsy a pokud máte nějaké pochybnosti, objednejte se na mamograf. Navštěvujte pravidelně svého gynekologa.

Především se mějte rády a buďte v pohodě. Zůstaňte duchem mladé!