Hned ze začátku tohoto článku vás musím, milé maminky, upozornit na fakt, že neexistuje žádný způsob prevence, který vám na 100% slíbí, že na vaši kůži po těhotenství nebudou žádné stopy. Nicméně své důkazy můžete velmi ovlivnit, budete-li dodržovat jisté zásady.

O striích

První způsob, jak můžete striím předcházet je dodržování zdravé stravy v těhotenství a přibírat na váze podle normy stanovené pro každé období těhotenství. Další způsob, jak striím předcházet, jsou i masáže. Strie se v době těhotenství mohou objevovat na prsech, bocích, bříšku, ale nevyhnou se ani zadečku. Nesmíme zapomínat také na stehna – i tam se mohou malé pajizévky objevit.

Strie vznikají nejčastěji jako důsledek velmi rychlého roztažení kůže, kdy dojde k přetrhání elastických vláken. K tomu dochází, pokud velmi rychle přibereme na váze, při hormonálních chorobách apod. Pokud se strie objeví bez jakýchkoliv jasných důvodů, je vhodné provést celkové vyšetření včetně endokrinologického vyšetření.

Se striemi bojuje většina těhotných žen. Některé ženy více, jiné méně. Strie se objevují nejčastěji na zvětšujícím se bříšku. Některé ženy navštěvují těhotenské masáže, používají různé krémy, ale přesto vzniku striím nemohou zabránit. Ale když už se to nedaří, je vhodné pracovat alespoň na tom, aby strie byly co nejméně viditelné.

Stie mohou být atrofické (vpadlé) nebo distenzní (z roztažení). Zpočátku jsou červené a později svou barvu změní na bílou. Strie poznáte velmi snadno. Zralé strie jsou tedy bílé, hladké a lesklé a jsou vpadlé pod úroveň kůže. Nejčastěji se vyskytují ve třetím trimestru těhotenství, kdy se bříško začíná rapidně zvětšovat a pokožka tento nápor nezvládá. Kůže vás může také svědit.

Jak můžete bojovat?

Chcete-li striím předcházet, musíte o sebe pečovat. Hned ze začátku těhotenství si svá prsa a bříško mažte speciálními krémy, které podporují pružnost kůže. Nezapomínejte však také na zadeček, stehna a boky. Mažte se ráno i večer. O prsa je nutné pečovat také po porodu, protože se zvětší a strie tak dostanou svou příležitost. Pokud chcete striím na prsou zabránit, pořiďte si speciální podprsenku pro kojící ženy a neváhejte si nechat poradit odborníky ohledně správné velikosti. Máte-li opravdu velká prsa, budete tuhle podprsenku opravdu potřebovat. Tato podprsenka vám vaše ňadra hezky podepře a zabrání tak napínání kůže.

Co ještě můžeme pro sebe udělat?

V prvé řadě tedy používejte speciální krémy. Dále byste měla postižené místa zpevňovat pomocí posilovacích cviků. Strie tak budou méně nápadné. Pečlivě si hlídejte svou váhu a snažte se nepřibírat na váze. Jste-li těhotná, dbejte na zásady zdravé stravy a nepřejídejte se. Nezapomeňte také na zdravý pohyb, pokud vám to těhotenství dovoluje a pokud nemáte žádné komplikace. A jaké sporty můžete v těhotenství provozovat? Může to být gravidjóga, těhotenské cvičení, plavání apod. A snažte se chodit. Auto nechejte hezky zaparkované před svým domem.