Jestliže chceme, aby nám naše kroky byly příjemné, musíme o naše nohy pečovat. V zimě jsou pořád uzavřené v botách a tak se může zdát, že si v létě kdy mnohdy chodíme naboso odpočinou, ale je to klam.

Nohy nás nosí celý den a k tomu jsou také uzpůsobeny. Proto máme na chodidlech drsnou kůži  nejvíce se objevuje na patách, pak pod prsty a na bříškách prstů. Jestliže netrpíte ekzémy, plísní můžete si doma sama tvrdou kůži ošetřovat. Stačí jednou za týden ponořit chodidla do teplé vody, nejlépe s koupelovou solí a pak kůži obrousit. Po takovémto ošetření je vhodné do chodidel vetřít hydratační krém. Kůže je pak jemnější.

Hygiena noh je základem zdrav. Ano , je to tak. Nohy patří mezi části našeho těla, které se dost potí. I když je pocení individuální, podobně jako podpaží i nohy se zde nachází hodně potních žláz. Míru pocení ovlivňuje spousta faktorů. Například nervozita, stres, ale i skladba našeho jídelníčku, počet vypitých káv za den apod. Proto je důležitý správný výběr ponožek. Nejlépe saje pot bavlna. V bavlněných ponožkách se nohy potí méně než v těch, které jsou vyrobeny z umělých vláken. To stejné platí i pro materiál, ze kterého jsou naše boty vyrobeny. Kožené boty lépe „dýchají“  než ty koženkové. Jestliže přesto trpíte nadměrným pocením nohou a nebo je vám přirozené pocení zkrátka nemilé zkuste použít na nějaký kosmetický přípravek. Dokáže snížit míru pocení a nohy i dezinfikuje. K dostání jsou i různé antiperspiranty na nohy. Není špatné tyto přípravky používat například při provozování sportu, kdy je noha delší dobu uzavřena v pevné botě a my jsme zpoceni doslova od hlavy až k patě.

K pěkným nohám patří u žen péče a úprava nehtů. Nehty zastřiháváme na nohách vždy do rovna. Pokud totiž při stříhání kopírujeme tvar prstů, pak nám nehty mohou zarůstat, což je opravdu bolestivé. Nehty po zastřižení dále přepilujte pilníkem.

Jestliže máte pocit unavených nohou připravte si lázeň. Kupte si koupelovou sůl nebo olej  a nalijte ji do teplé vody. Nohy do lázně ponořte a nechte vodu působit asi patnáct minut. Pak nohy vytáhněte, osušte je a vhodným krémem, emulzí nebo olejem promasírujte. Vaše  nohy si to určitě zaslouží. Vždyť jsou opravdu každodenně používány.