Advent je za dveřmi a čeká nás období nakupování dárků, hojnosti, radosti, ale také typický vánoční úklid. Že už ho máte za sebou? Nevadí, naše tipy, jak při úklidu využít vonné esence využijete po celý rok. Přírodní cestou si tak svůj úklid můžete ovonět a zpříjemnit kdykoliv. Jistě přijdou vhod i dezinfekční účinky vonných silic.

vanocni uklid

Tea tree, eukalyptus, citron – nové využití ověřených esencí

Můžete umývat podlahy, dlaždice, koupelnu nebo kuchyň, do mycího roztoku se vždy vejde pár kapek vonné esence. Bude-li mycí roztok s teplou vodou, vůně se teplem okamžitě začne uvolňovat do ovzduší a zpříjemní uklizení. A nejen to, využijete-li vonné esenciální oleje s dezinfekčními vlastnostmi jako Tea tree, eukalyptus nebo citron, zvýšíte tím mycí a čistící efekt.

Vonné esenciální oleje, ty skutečně přírodní a 100% čisté (bohužel se dnes dá na trhu najít i mnoho syntetických náhražek, které neposkytují stejně účinné působení) mají také antibakteriální a protivirové vlastnosti. Efektivně působí i proti plísním. Hledáte-li přírodní vonné esence s významnými protizánětlivými vlastnostmi, sáhněte po hřebíčku, tymiánu nebo oreganu. S úklidem vám pomůže také mateřídouška, šalvěj nebo levandule.

Grepové kapky – přírodní dezinfekce

Významný přírodní prostředek s dezinfekčním působením jsou tzv. grepové kapky. Jde o extrakt z jader grapefruitu, který představuje silné přírodní antiseptikum a antibiotikum. Působí asi proti osmi stům kmenům bakterií, virů, plísní a jiných patogenních mikroorganismů.

Grepové kapky lze užívat vnitřně jako doplněk stravy při nachlazení nebo jako prevenci, ale také jako lokální dezinfekci na pokožku. V domácnosti se uplatní obdobně jako esenciální oleje – jednoduše je lze přidat do mycích roztoků jako dezinfekci. Uplatní se také jako dezinfekce při praní prádla, kdy se nakapou do nádobky s pracím prostředkem nebo přímo na prádlo. Grepové kapky využijete i v bazénu, zvlhčovačích vzduchu apod.

Náš tip – provonění obuvi

Esenciální oleje dokážou nejenom provonět, ale mají také schopnost neutralizovat pachy. Toho můžete využít například v obuvi. Stačí na vatový tampon nakapat pár kapek vonné esence (tea tree, citron, šalvěj aj.) a vložit ho přes noc do obuvi. Ráno bude krásně provoněná.

Autor: Ing. Radka Křivánková, Voňavý obchod ŠARLOT

Autorka se věnuje aromaterapii, relaxačním a wellness technikám, mj. je i certifikovanou masérkou. Zabývá se přírodními produkty, je specialistkou na panenské oleje a vonné esence, provozuje Voňavý obchod ŠARLOT.