6cdef5e169638784da9969e5f13a89e4A je tady jaro. Slunce začíná mít pořádnou sílu a zve nás k posezení s přáteli a rodinou. Při plánování zahradního posezení však již nelze počítat se stálým počasím. . Ona stačí lehká přeháňka nebo mírné, ale vytrvalé mžení a jsme nuceni všechno sbalit a schovat se dovnitř. A je to škoda, protože zima je ještě daleko. Při tom stačí naše posezení zastřešit a můžeme se bavit, grilovat, udit nebo jen tak si užívat posezení venku bez obav z počasí. Ono koneckonců posezení pod pergolou, když všude kolem prší má taky své kouzlo.

Mnoho lidí si kupuje igelitové pergoly. Ty mají tu výhodu,že se dají po sezóně sbalit a uschovat. Proč však neuvažovat o pergole jako o součásti nebo přímo ozdobě zahrady. Každý dobrý zahradník si předem rozváží, jak bude jeho zahrada vypadat a upřímně většina z nás asi nebude uvažovat o igelitovém přístřešku jako o stálé součásti naší zahrádky. Zkusme chvíli přemýšlet o celkovém vzhledu a atmosféře okolí našeho domu nebo naší zahrádky. Můžeme začít vchodem do zahrady pod průchozí pergolou ozdobenou popínavými rostlinami. Poté vejdeme do prostoru, který je obrazem naší osobnosti a fantazie. Jeho součástí může být i vodní plocha s potůčkem přes který přejdeme po klenuté lávce. Můžeme si vytvořit malé terasy za pomocí zahradních palisád. Dům může být ozdoben popínavými rostlinami uchycených na ozdobných dřevěných mřížkách a stylovými truhlíky. S designem pergoly a vůbec atmosférou vaší zahrady by měla ladit i dělící stěna. Hodně se používá rákos zavěšený na stávající plot. Je to jisté řešení, ale s ozdobnými dřevěnými zástěnami zdaleka nemůže soutěžit.

Zastřešené pergoly jsou dnes již téměř nutnou součástí každé zahrady. Jsou neocenitelné při relaxaci. Jsou to naše zákoutí klidu a pohody. A proto se vyplatí do nich investovat.