image courtesy of freedigitalphotos.netS počítačem nebo notebookem dnes pracuje téměř většina lidí. Celá řada z nich ale ve skutečnosti svůj počítač jednou za čas nečistí. Počítač, myš, klávesnice nebo monitor plný prachu může po čase vlivem nesprávné údržby odejít. Jak tedy správně čistit počítač a jeho další vstupní zařízení?

Čistý počítač zároveň znamená menší náklady na údržbu v budoucnu. Prach, který ucpává různé otvory, může váš systém nepěkně zpomalit. Nyní už k tipům, jak čistit počítač a komponenty.

PŘED ČIŠTĚNÍM POČÍTAČE NEZAPOMEŇTE
Předtím, než skutečně začnete počítat a jeho komponenty čistit, se ujistěte, že je systém řádně vypnutý + nezapomeňte pro jistotu vytáhnout všechny kabely ze zásuvky.

1. ČIŠTĚNÍ POČÍTAČE
Bavíme-li se o čištění počítače, máme na mysli tzv. základní krabici, ve které jsou všechny potřebné komponenty k fungování systému. Před samotným čištěním oddělejte odstranitelnou část skříně, abyste se dostali dovnitř. Nyní už se dostáváte do samotného jádra celého počítače, proto buďte opatrní. Nedotýkejte se základní desky nebo jakýchkoliv jiných komponent a kabelů. Pro čištění doporučujeme použít sprej se stlačeným vzduchem, pomocí kterého se zbavíte prachu. Na místech, kde jsou kabely a komponenty dostatečně vzdálené, můžete použít i vysavač, případně navlhčený hadřík.

Otřete veškeré vnitřní prostory (s výjimkou kabelů a komponent) a nezapomeňte ani na vnější část počítače, na které se také dobře usazuje prach.
Čistit počítač, tedy počítačovou skříň, doporučujeme 2-3 do roka, a to zejména tehdy, pokud se u vás hodně práší, nebo máte domácího mazlíčka, který pouští chlupy.

2. ČIŠTĚNÍ MONITORU
Co se čištění monitoru, obrazovky chcete-li, týče, je také opravdu důležité o její čistotu pečovat. Doporučujeme čistit obrazovku, resp. utírat prach min. 1 týdně, a to nejlépe speciálně určenými vlhčenými ubrousky nebo jen vlhčeným hadrem.

3. ČIŠTĚNÍ KLÁVESNICE
Čištění klávesnice je také důležitou záležitostí a doporučujeme jej provádět alespoň 1 za 14 dní, a to z toho důvodu, že pokud zanedbáte její čistotu, může dojít i k tomu, že se některá tlačítka vlivem prachu a nečistot zaseknou a klávesnice nemusí správně fungovat. A jak vlastně čistit klávesnici? Před samotným čištěním doporučujeme klávesnici otočit vzhůru a vyklepat z ní nad košem všechny nečistoty a drobky – zde apelujeme na všechny, kteří nad klávesnicí svačí nebo obědvají – nad klávesnicí nejezte ani nepijte, prodloužíte tak její životnost!

Samotné čištění lze provádět pomocí vlhkého hadříku – tedy povrch, přičemž pokud má klávesnice odnímatelná tlačítka, lze je všechny z klávesnice sundat a poté ji normálně umýt. Pokud tlačítka nelze vyndat – např. u notebooku, doporučujeme použít sprej se stlačeným vzduchem.