Vybrat ideální bydlení pro celou rodinu, může znamenat obrovskou zátěž.  Pokud vybíráte nové bydlení, je nutné v poměrně krátkém čase zvážit celou řadu velmi důležitých aspektů. Pokud změnu bydlení plánujete i vy, máme pro vás hned několik rad k tomu, jak váš výběr dotáhnout do úspěšného konce.

bydleni

1. Finance

První věc, kterou musíte zajistit, jsou finance. Pokud máte dostatek financí z vlastních zdrojů, gratulujeme, protože patříte mezi menšinu. Jestliže si financování nemovitosti z vlastních zdrojů nemůžete dovolit, musíte do banky. Výbornou zprávou je, že v současné době banky dávají na hypotéky poměrně nízké úroky a delší doby splácení. Výhodnou hypotéku tak můžete získat v kterékoliv bance.

TIP – pokud chcete mít opravdu tu nejvýhodnější hypotéku, svěřte se do rukou nezávislých finančních odborníků, kteří mají přehled o nabídkách jednotlivých bank.

2. Koupě vs. pronájem

Pokud se rozhodujete mezi tím, jestli byt či dům koupit nebo pronajmout, přikloňte se raději k první variantě – tedy ke koupi. Pokud nemovitost koupíte, získáte tím velmi cennou komoditu, se kterou můžete počítat i v budoucnosti. Pro koupi hovoří i fakt, že ceny pronájmu jsou mnohdy srovnatelné nebo dokonce i vyšší než hypoteční splátky. Platí to pro nové byty v Praze i j jiných lokalitách. Velmi oblíbenou alternativou jsou potom byty v družstevním vlastnictví.

3. Výběr dispozic

Nový byt nebo dům musí samozřejmě poskytnout dostatek místa pro všechny členy rodiny. Každý by měl mít své soukromé místo. Vybírejte proto tak, aby každý člen rodiny měl svůj vlastní pokoj. Pro rodinu s dvěma dětmi je nejlepší byt o dispozicích 4+kk, jestliže si ho nemůžete dovolit, zvolte 3+kk a snažte se jeden pokoj rozdělit. Jestliže máte jen jedno menší dítě, můžete si dolovit i malý byt, kam se pohodlně vejdete. Bydlení zpříjemňují i ostatní prostory jako je terasa či balkon. Při koupi bytu ve městě si dobře zjistěte, či k bytu patří parkovací místo nebo garáž.

4. Lokalita

Výběr bytu se samozřejmě musí řídit i lokalitou. Sebekrásnější byt v území nikoho vám přinese jen starosti. Zjistěte si, jestli se v dobré dostupnosti od místa bydliště nachází škola či školka, lékař, lékárna, obchody nebo třeba i sportoviště či možnosti kulturního vyžití. Dobrý pozor si dejte také na dopravní dostupnost či na přítomnost zeleně. Velké oblibě se v současné době těší například byty na prodej Praha 5, které zde postavila developerská společnost Finep. Velký zájem je o byty, které vznikly v rámci projektu Kaskády Barrandov nebo Britská čtvrť. Více o lokalitě si můžete přečíst na oficiálním webu Prahy 5.

Rada – pokud si s výběrem nového bydlení nevíte rady, svěřte se do rukou nezávislých makléřů. Vybírejte pečlivě, mnoho zajímavých nabídek najdete hlavně na internetu.