34aa11420083d6f375b5c60151dbe094Železo je životně důležitá živina, kterou vaše tělo potřebuje. Jeho nedostatek se na lidském těle brzy projeví. Umíte tyto projevy rozpoznat a jak ho znovu doplníte?

Taková první nemoc, kterou trpí celá řada lidí právě díky nedostatku živin, se nazývá anémie. Vše začíná tak, že se lidé cítí unavení a nemají dostatek energie, i když vykonávají naprosto primitivní a nenáročné činnosti. Jistě víte, že železo je živina, kterou srdce opravdu potřebuje, což znamená, že jeho nedostatek má na něj obrovský vliv – v důsledku může být zpomalen srdeční tep a začíná se projevovat jeho nepravidelnost. Může se stát, že bušení srdce se stává zcela abnormální.

Krom toho, že vaše srdce potřebuje železo, celkově tělo a organismus je na něm závislý. Žena, která trpí nedostatkem železa, může pozorovat důsledky nedostatku i na své pokožce a vlasech. Vlasy vypadávají, jsou křehké, matné. Barva kůže je opravdu hodně bledá a objevují se zde i tmavé kruhy pod očima. Nehty se taktéž při nedostatku železa projevují – jsou křehké a mohou se lámat.
Častým příznakem nedostatku železa je ale i častá bolest hlavy. Lidé, které tímto nedostatkem trpí, mohou mít často špatnou a kolísavou náladu, a nakonec, mohou být i v obyčejných situacích zcela podráždění.

V případě, že i vy trpíte nedostatkem železa, možná se vám stává, že slýcháte zvláštní zvuky v uších. Ano přesně tak, nejde o zvuk z okolí, ale uvnitř vašeho „systému“. Např. zvoní vám v uších, nebo máte pocit, že slyšíte své srdce bušit. Nedostatek železa rovněž ovlivňuje jazyk, hrdlo i chuť – lidé mohu mít problémy s polykáním. Mohou se změnit vaše chutě i na věci, které nejsou potravinami. Dalšími příznaky jsou: nízký krevní tlak, silné krvácení při menstruaci, náchylnost k infekcím.

Snažte se jíst potraviny bohaté na železo, případně si pořiďte domů výživové doplňky, které vám pomohou udržet si jeho potřebnou hladinu.

Sdílet