V dnešní době – době panelákových džunglí bývá docela obtížné zajistit v bytě soukromí. Týká se to především starších bytů. Od sousedů se ozývají různé zvuky. A stejně tak dobře jako slyšíme my sousedy, mohou slyšet oni nás. Mimo zvuků rovněž hrozí, že po rozsvícení světla, budeme vypadat jako zboží ve výkladní skříni. Po tom určitě nikdo z nás netouží.

Soukromí mohou vyřešit žaluzie z kvalitního materiálu, odhlučnění a využití bytového textilu. Odhlučnění je velmi žádaným typem rekonstrukce v kombinaci s dalšími kroky. Zaměření se týká hlavně oken, dveří, podlah, stěn a stropu. Na odhlučnění se využívá sádrokartonové podhledy s minerální vlnou. Díky tomuto opatření se mohou navíc skrýt i různé nedostatky a umožňuje to zabudování osvětlení.

Položte izolaci

Zvuky mohou spolehlivě tlumit vhodně zvolené materiály. Pravdou je, že mnoho lidí dává v poslední době přednost praktickým a snadno udržovatelným podlahovým krytinám. Ovšem jen málokdo řeší kročejové vlastnosti podlahy. Než takovou podlahovou krytinu položíme, je vhodné zvážit izolaci. Instalovat se dá nejen na podlahu, ale i stěny a strop. Díky tomu zamezíme hluku od sousedů, ale rovněž nás samotné nebude tolik slyšet.

Žaluzie a rolety

Zapomenout nesmíme na kvalitní okna. Ty dokážou tlumit zvuky zvenčí, především v případě, bydlí-li člověk v blízkosti frekventované silnice. Zvuky pak dokážou tlumit závěsy, žaluzie či látkové rolety. Navíc zamezí zvědavým pohledům zvenčí a ještě splní i dekorativní účel. Látkové rolety oknům zkrátka sluší a navíc jsou praktické.

Koberce

V minulosti, kdy světem vládly koberce, se tolik tento problém neřešil. Nicméně i kusové koberce jsou vhodnou variantou, jestliže se bráníte celoplošnému umístění. Nutno však zdůraznit, že koberce hlásí comeback a jsou považovány za velmi moderní i praktické – stačí zvolit vhodný materiál. Koberce nemusíme dávat do celého bytu, bohatě vystačí třeba ložnice. Ostatně, právě to je místnost, kde nejvíce oceníme soukromí.

 

 

Sdílet