Pokud každou chvíli vyndáváte pudr z kabelky a neustále se snažíte utírat nos, pravděpodobně víte, že máte mastný typ pleti. Sice je ovlivněna především dědičností, ale může se v průběhu života změnit. Především během puberty jsou kvůli zvýšené produkci mužských pohlavních hormonů mazové žlázy aktivnější, a tedy většina dospívajících trpí na mastnou pleť. Špatnou zprávu pro ty z vás, kteří vědí určitě, že tento typ pleti mají, je ta, že není možné se nadměrného mazu zbavit. Avšak díky správným postupům jste schopni následky razantně snížit.

Prokletí nebo dar?

Mastná pleť je způsobená vyšší produkcí mazových žláz. Nadměrné množství mazu způsobuje větší náchylnost pro zanesení nebo ucpání pórů. I když se mastná pleť zdá jako prokletí, máte i zásadní výhody. Promaštěná pokožka stárne pomaleji a také se tvoří méně vrásek. Na co si v mládí stěžujete, ve stáří jako když najdete. Pleť totiž vypadá delší dobu zdravě a mladě.

Na co si dávat pozor

Také nemusíte zoufat, jelikož i mastná pleť může vypadat matně. Dbejte mnohem více na to, co na pleť používáte a jakým způsobem s produkty pracujete. Obloukem se vyhněte čemukoliv, co obsahuje alkohol, jelikož tyto produkty velmi vysušují pokožku a paradoxně by se pleť stala mastnější. Taky si nepořizujte minerální nebo přírodní oleje, které naopak pokožku zmastňují. Možná pro vás bude překvapivá zpráva, ale i mastný typ pleti může být vysušený, a proto je dobré mít v koupelně i hydratující krém, který se specializuje na váš typ. Pokud vám to životní styl umožní, dbejte i na správnou životosprávu, především pravidelný pitný režim velmi napomáhá. I podnebí velmi ovlivňuje chování vaší pleti. Dokonce zvýšení teploty o pouhý 1°C zvyšuje produkci kožního mazu až o 10 %.

Co s mastnou pletí praktikovat

Poučky jako čistit si pleť ráno i večer a nezapomínat na odlíčení jste jistě už slyšeli několikrát. Nic se ale nemá přehánět a to platí i v tomto případě, jinak může dojít snadno k vysušení pokožky. Také si hlídejte teplotu vody, kterou si obličej omýváte. Nastavte si teplou vodu, avšak ne horkou. Pokud se trápíte i s vyrážkami, vyberte si produkty, které mají desinfekční účinky. Občas, ideálně jednou až dvakrát týdně, investujte čas a udělejte si hloubkové čištění s pomocí peelingu. Také se neostýchejte investovat do kvalitního make-upu. Vyzkoušejte transparentní pudr, který můžete nanášet i více vrstev a pleť stále dýchá. Ať už si budete pořizovat jakýkoliv produkt na pleť, ideálně se vždy poraďte s odborníkem nebo v lékárně. Zde mají široký sortiment různých řad, které se na mastný typ pleti zaměřuje.

Sdílet