Po náročném dni v práci se vracíte domů. Zapínáte saunu, shazujete oblečení a za pár sekund se příjemně vyhříváte. To je krásná představa, že? Skvělý relax máte nyní na dosah ruky. V domácí sauně kdykoli načerpáte síly v pohodlí vlastního domova.

Finská sauna versus infrasauna. Která z nich je pro mě lepší?

Finské sauny se těší v Čechách oblibě už od jedenáctého století. V této klasické sauně vzduch ohřívají kamna. Své tělo vystavujete teplotě 80 až 120 stupňů, což způsobuje intenzivní pocení. Po 10 až 15 minutách prudce ochladíte organizmus v ledové vodě. Je to zátěž na tělo, takže odpočíváte stejnou dobu, jako jste se saunovali. Cyklu pro účinnost opakujte aspoň třikrát.

Mladší sestra klasické finské sauny infrasauna působí na vaši kůži, kterou prohřívá až do hloubky 4 cm. Oproti finské sauně je zde nižší teplota okolo 50 °C, takže si saunování dopřejí i lidé se srdečními onemocněními či vysokým tlakem. V infrasauně nestřídáte cykly. Klidně se prohřívejte v kuse až hodinu. Poté se pouze osprchujte a doplňte tekutiny…

Zdravotní přínos saunování

Finská sauna je založená na principu střídání velmi teplého vzduchu a ledové vody. Silným pocením odbouráváte z těla škodlivé látky a vaše tělo se tak čistí. Sauna posiluje imunitu tím, že pomáhá lépe zvládat teplotní výkyvy. Pravidelné saunování zlepšuje prokrvení lidského organizmu a navazuje pocit pohody.

Infračervené paprsky fungují tak, že prohřívají tkáně až několik centimetrů pod povrch pokožky. Infrasauna tak působí příznivě na svaly, klouby, kůži i imunitní systém. Napomáhá léčbě kožních problémů, urychluje hojení ran. Uvolňuje a prohřívá svaly, díky čemuž se zbavíte bolestí zad i pohybového aparátu. Pocením detoxikujete organismus.

O kvalitě saunování rozhoduje topení

V klasických finských saunách se používají saunová kamna, která místnost vyhřejí na 80 až 120 stupňů. Výběr výkonu kamen záleží na dvou věcech – dřevu, ze kterého je sauna vyrobená, a velikosti. Obecně platí, že čím větší sauna, tím výkonnější kamna potřebujete.

Teplo v infrasauně šíří infrazářiče. Ty vyhřívají prostor sauny na zhruba 50 až 60 stupňů.  Čím máte kvalitnější zářič, tím jsou zdravotní účinky sauny lepší. Je ještě jeden důvod, proč investovat do kvality. Tyto zářiče déle vydrží, nemusíte je tak v nejbližších letech měnit.

Domácí sauna se vejde i do velmi malého prostoru

Abyste si doma postavili vlastní saunový svět, stačí necelý 1, 5 metr volné délky a 1,2 metru na šířku. Tak málo stačí pro nejmenší infrasauny, které se umisťují ke zdi. Jestli máte doma více místa, můžete zvolit infrakabinu, jež stojí volně v prostoru

U finské sauny musíte počítat i s jinými věcmi – místem na sprchování či polévání studenou vodou a sezením nebo ležením pro odpočinek. Pokud tedy máte doma štědřejší volné prostory, je finská sauna to pravé pro vás. Obecně ale platí, že i finské sauny se dnes vejdou i do malých místností od délky 2 metrů čtverečních.

Nechte si postavit saunu od odborníků z české firmy SaunaSystem. Používají to nejkvalitnější dřevo, infrazářiče ověřených německých značek a navrhnou vám řešení na míru. Pár metrů volného místa, zásuvka a můžete se saunovat každý den.

Sdílet