Řešíte aktuálně vytápění interiéru vašeho domu, případně firmy? Pokud ano, vyplatí se myslet především na samotný zdroj tepla. Spousta lidí upřednostňuje plyn, který je ale poměrně drahý a ne všude jsou přípojky. I proto se naopak někteří ubírají jinou cestou. Na mysli máme tuhá paliva, která jsou maximálně efektivní z pohledu vytápění a jejichž cena se také pohybuje vcelku nízko. Typickým příkladem je koks. Právě na něj se zaměříme v následujících řádcích a popíšeme si jeho hlavní přednosti.

Co je vlastně koks?

Mnoho z nás si plete koks s obyčejným černým uhlím. Nejedná se ovšem o totožné věci. Standardní černé uhlí se těží z podzemních štol a jde prakticky o minimálně opracovanou surovinu využívající se k vytápění interiéru. Koks představuje derivát vznikající právě ze zmiňovaného černého uhlí. Ve speciálních pecích jsou za extrémních teplot pohybujících se okolo 1000 stupňů Celsia odstraňovány všechny nežádoucí látky a směsi, jež prchají. Následně vzniká čistý koks, který je samozřejmě mnohem výhřevnější než standardní černé uhlí.

Ekologické a ekonomické vytápění

Na první pohled by se mohlo zdát, že topení koksem nebude korespondovat s nejnovějšími trendy ochrany životního prostředí. Naopak, koks je ekologickým palivem. Díky odstranění nežádoucích látek v koksovacích pecích vzniká při jeho spalování naprosto čistý oxid uhličitý. Nespalují se tedy žádné jiné látky, které by mohly škodit přírodě. V porovnání se dřevem mnohem déle vydrží a jeho celková cena je velmi výhodná.

Nakupte si pytlovaný koks

Koks není nutné nakupovat v sypané podobě. V současnosti se hodně prosazuje prodej koksu v pytlích na paletách. Dovézt si jej můžete nechatař přímo k vám domů, a to zdarma od jedné jediné palety. Přesně tuto akci totiž aktuálně nabízí společnost Optimtop prodávající také černé uhlí a další sortiment pro vytápění tuhými palivy.

Sdílet