Už se vám určitě někdy stalo, že jste sedli k počítači a během deseti minut bylo po vaší dobré náladě. Nejnovější studie ukazují a bohužel potvrzují, že sociálně sítě skutečně mohou naši náladu zhoršovat – a to během pár sekund. Proč tomu tak je, proč se necháváme ovlivnit něčím co je vlastně virtuální?
Zcela jednoduše by se dalo říci, že sociální sítě jsou zloději radosti, a to proto, že sociální sítě mají mnoho úloh. Asi nejzákladnější je informativní úloha. To znamená, že díky sociální síti získáváme informace o všem, co sledujeme: různé stránky, skupiny, ale především lidé z našeho okolí. Při sledování ostatních lidí dělá každý člověk jednu věc, ačkoliv nevědomě: srovnává a porovnává, a to nejen druhé, ale také sebe samotného s ostatními. Mnohdy se tak může stát, že dojde k tomu, že člověk zjistí, že vlastně není tak spokojený, jako je spokojená “kámoška od vedle”, že není tak bohatý “jako váš šéf”, nebo že není tak šťastný jako novomanželé Novákovi. V takovém případě dochází k pocitu uzavření, sebelítosti a méněcennosti.
Lidé mají navíc na sociálních sítích tendence vylévat své pocity napovrch, tedy i ty dobré a špatné. Například když si někdo napíše status, že měl strašný den, přátelé vám ve většině případů nenapíšou, že bude lépe, ale naopak váš status začnou zahrnovat smutnými smajlíky, kteří vám způsobují ještě větší pocit deprese a stresu. Tak či onak se vaše nálada zhorší. Mnohdy prostě také např. na Facebooku vídáme věci, které nechceme – např. váš idol začne chodit s jinou dívkou aj. I to vám způsobí horší náladu
Nedávno byl také proveden výzkum, kdy byly srovnávány dvě poloviny lidí. První polovina trávila na sociálních sítích více času a druhá méně. Bylo tak po průzkumu prokázáno, že lidé, kteří trávili méně času na sociálních sítích, jsou mnohem šťastnější zatímco lidé, kteří zde tráví hodně času trpí depresemi, úzkostí a nejsou tolik šťastní.
Co si z toho odnést? Pokud se vám už několikrát stalo, že vás rozčílila taková věc, jako je sociální síť, ať už ve formě zveřejněné fotografie, statusu nebo jiného příspěvku, doporučujeme žít život více reálněji a virtuálnímu světu se věnovat co nejméně.