Častá bolest páteře dokáže vážně zhoršit kvalitu života. Trápí i vás častá bolest páteře? A proč se bolesti zad stávají téměř civilizačním onemocněním? Důvodů je celá řada.

S bolestí zad lze účinně bojovat. Je však zapotřebí vytrvalost, odhodlání a vhodné metody. Poradíme vám, na co si dát pozor a představíme vám také možnosti boje s bolestí páteře, například SM systém.

Příčiny vleklých bolestí páteře

V posledních letech strmě stoupá počet lidí, kteří trpí bolestmi páteře. Pomalu, ale jistě se z bolesti zad stává rozšířená civilizační nemoc. Není se tedy čemu divit, že se stále častěji hovoří o uznání bolesti páteře jako nemoci z povolání. Příčin tohoto nárůstu je hned několik. Tou nejrozšířenější je však bezesporu sedavé zaměstnání. Řeknete si, že při sezení záda nijak zvlášť nenamáháte, takže se nemůže nic stát. Ovšem opak je pravdou. Poloha vsedě totiž pro tělo není vůbec přirozená. A v případě, že máte nevhodnou židli a nekompenzujete hodiny strávené vsedě dostatkem pohybu, negativní dopady na sebe nejspíš nenechají dlouho čekat.

Pravdou je, že také ve volném čase u počítače trávíme čím dál delší dobu. Mnohdy se tak může stát, že celé hodiny sedíme v nevhodné poloze, aniž bychom si to vůbec uvědomili.

Ovšem ani fyzicky namáhavá práce, při které dochází k jednostrannému zatěžování páteře, není o nic méně škodlivá. A ani tahání těžkých nákupních tašek stavu páteře příliš neprospěje. U žen může velmi neblahou roli sehrát také časté nošení bot s vysokým podpatkem.

Postupy pro zamezení bolesti páteře

Vzhledem k tomu, že u počítače trávíme čím dál více času, je třeba věnovat pozornost správnému držení těla při sezení. Důležitým aspektem je také volbě vhodné židle, která poskytne zádům dostatečnou oporu.

Na správné držení těla má příznivý vliv také posilování svalů, samozřejmě především zádového svalstva. Obecně je však důležitý dostatečný a hlavně pravidelný pohyb, který alespoň částečně vykompenzuje dlouhé sezení. Při neustupujících potížích přináší úlevu také speciální cvičební metody, které se soustředí na komplexní posílení a stabilizaci páteře.

Co uleví od bolestí páteře?

  • správné držení těla při sezení
  • vhodná židle
  • posilování zádového svalstva
  • pravidelný a rozmanitý pohyb
  • speciální cvičební metody

 

Úleva od bolesti páteře

SM systém, tedy systém stabilizace a mobilizace páteře, je komplexní pohybový program, který se zaměřuje na stabilizaci páteře a vytvoření svalového korzetu. Jednoduchý, avšak velmi účinný způsob, jak se zbavit bolesti zad, představuje metoda spirální stabilizace páteře koncipovaná MUDr. Richardem Smíškem před více než 35 lety.

Program se soustředí na posílení, stabilizaci, strečink, relaxaci, koordinaci a nácvik rovnováhy. Dochází k regeneraci meziobratlových plotýnek přetížených v důsledku dlouhého sezení nebo při provozování náročné sportovní aktivity. SM systém napomáhá léčbě vyhřezlých meziobratlových plotének, spinální stenózy, skoliózy a také při potížích po operacích páteře.

Chcete-li zlepšit péči o svůj pohybový aparát, napomoci lepšímu fungování vnitřních orgánů a celkově zpevnit své tělo, můžete absolvovat kurz SM systém, který je určen nejen pro maséry, ale každého, kdo se chce zbavit bolesti zad.

Sdílet