Pro mnoho párů je darování vajíček jedinou možností, jak založit rodinu. Nicméně jde o velmi citlivé téma, které zahrnuje řadu etických otázek. Mezi eticky nejpalčivější témata v souvislosti darováním vajíček patří kompenzace dárce, jeho anonymita a práva dítěte.
Jak je to v České republice s finanční odměnou za darování vajíček?
V České republice je pravidlem, že ženy za darovaní vajíček obdrží kompenzaci. Jaká je cena? Podle ředitelky odboru zdravotní péče Venuše Škampové jde o rozmezí mezi 25 tisíci až 37 tisíci Kč za jedno darování.
Je důležité si uvědomit, že proces darování vajíček není jednoduchý, a především není bez rizik. Dárkyně se podrobují hormonálním stimulacím, vystavují se lékařským zákrokům a často i psychologickému tlaku. Kompenzace by tak mohla být vnímána jako způsob, který jim pomůže pokrýt náklady a minimalizovat zátěž spojenou s tímto procesem.
Na druhé straně stojí argumenty, že tělo a reprodukční zdraví by neměly být předmětem finančního obchodování. Navíc příliš vysoké finanční kompenzace mohou zapříčinit, že hlavním důvodem, proč ženy darování vajíček podstoupí, bude právě finanční odměna.
I z toho důvodu ministerstvo zdraví připravuje novelu, která má přinést nové limity pro počet darování vajíček. Ženy by podle návrhu měly mít možnost darovat vajíčka pouze šestkrát za život. Zároveň se také diskutuje o omezení výše finanční kompenzace.
Právo dětí poznat své rodiče aneb otázka anonymity dárců
Podle aktuální právní úpravy má dárce vajíček právo na anonymitu. To znamená, že ženy, které darují vajíčka jsou si jisté, že jejich identita zůstane chráněná a nebudou mít žádnou právní či sociální odpovědnost vůči dítěti, které vznikne z jejich daru.
Ačkoliv anonymita má chránit jak dárce, tak i příjemce darovaných vajíček, vyvstává otázka týkající se práv dětí. Mají děti právo na informace o svém původu? Organizace, které se zaměřují na ochranu práv dětí, upozorňují na to, že neznalost svého původu může mít na dítě negativní dopad.
Anonymitě nepřispívá ani fakt, že existuje riziko genetického incestního spojení. Podle předsedy sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické společnosti Štěpána Machače je riziko, že se potkají potomci od jedné dárkyně, opravdu velmi nízké, ale přesto existuje.
Jaké jsou podmínky pro darování vajíček?
Dárcovství vajíček mohou podstoupit pouze ženy, které spojují následující podmínky:
- Věk mezi 20 až 35 lety.
- Dobrý zdravotní stav.
- BMI (Body Mass Index) nižší než 30.
- Absence geneticky podmíněných onemocnění.
- Plné zdravotní pojištění v České republice.
Statistiky a dárcovství vajíček
Tady je pár statistik, které ukazují na význam darování vajíček v oblasti asistované reprodukce.
- V roce 2021 se ve Spojených státech narodilo téměř 10 000 dětí díky IVF (mimo tělní oplodnění) s darovanými vajíčky. To představuje přibližně 1 z 373 narozených dětí po celé zemi.
- V roce 2019 se díky darovaným vajíčkům narodilo ve Velké Británii více než 4 100 dětí.
- V Evropě je průměrná úspěšnost IVF s darovanými vajíčky zhruba v rozmezí 50–60 %.
Etické otázky spojené s dárcovstvím vajíček vzbuzují vášnivé debaty a vyvolávají různé názory. I přesto je důležité si uvědomit, že pro páry, které mají problémy s přirozeným početím a kterých neustále přibývá, je darování vajíček často poslední nadějí na splnění jejich snu o rodičovství.
Zdroje:
- https://www.pragueivf.com/cs/poskytovana-pece/umele-oplodneni/darovani-vajicek
- https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/motivace-darkyn-vajicek-vedle-financni-odmeny-predevsim-dobry-pocit/2358821
- https://ppropo.mpsv.cz/zakon_373_2011
- https://www.hfea.gov.uk/about-us/publications/research-and-data/trends-in-egg-sperm-and-embryo-donation-2020/?utm_source=chatgpt.com
Zdroj obrázka: Cookie Studio / stock.adobe.com