Pár slunečných dnů jsme v posledních týdnech už zažili, a tak se nejedna dívka začala vystavovat sluníčku. Žádná z nás nechce být přes léto bledule, opálená pokožka je zatraceně sexy. My však tvrdíme, že je lepší být bílá jako stěna a zdravá. Opalování je třeba praktikovat s mírou a hlavně s ochranou.

14666-vichy-taska

Všichni víme, že nebezpečné UV záření obsažené ve slunečních paprscích způsobuje rakovinu. V soláriích je to podle některých výzkumů ještě horší. Pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže je u nich dvakrát vyšší než při dovolené u Středozemního moře. Sluníčko je však taky pěkná potvora. Posílá nám na zem UV záření, které pronikne do kůže a způsobuje změny v buňkách. V lepším případě dojde vlivem těchto změn ke spálení kůže, předčasnému stárnutí nebo poškození DNA, v horším k rakovině kůže.

Chraňte se, je to reálná hrozba

Nejsou to žádné výmysly. Existují výzkumy na to, že melanom je třetí nejčastější rakovinou u lidí ve věku 15 – 39 let. Vyšší výskyt je zaznamenán u těch, kteří se jako děti spálili, nebo kteří v dospívání pravidelně navštěvovali solárium. Oběma rizikovým faktorům se dá snadno vyhnout. V zimě přežijte bílou kůži a soláriu se vyhýbejte. V létě používejte opalovací krémy. K ochraně před sluníčkem veďte taky své děti a to už od malička. Jak jsme si již vysvětlili, spálení v dětství nemusí vypadat jako nic hrozného. Bude to bolet, ale kůže se uzdraví. Vážné důsledky se mohou projevit až v dospělosti. Zhruba prvních 18 let života je kůže nejcitlivější a všechno si pamatuje. Spálení je pro vznik melanomu nebezpečnější než pravidelné opalování.

obrazek

Opalovat se můžete, ale s opalovacími krémy, které mají UV filtr 30. Krémy s vyšším UV filtrem jsou pochopitelně dražší, jenže taková desítka vám je docela k ničemu. Třicítka je na ČR dostačující, při cestě k moři sáhněte raději po ještě silnější ochraně. Bude vás to něco stát, to každopádně, do zdraví se však investovat vyplatí. Mezi nejlepší péči, kterou můžete své pokožce dopřát, patří opalovací krémy Vichy a Ladival. Druhá jmenovaná značka je o něco méně známá a levnější, ale i Vichy lze vychytat v akcích za příznivé ceny. V internetové lékárně Ave teď dávají k nákupu Vichy nad 490 Kč cestovní taštičku se čtyřmi dalšími Vichy produkty zdarma. K nákupu dvou výrobků Ladival zase nafukovací míč do vody. Je nejvyšší čas se začít chystat na léto a myslet při tom hlavně na vlastní zdraví!

Sdílet