Deformity nohou se týkají většiny z nás . Projevují se častými bolestmi nohou, nártů i dalšími obtížemi. Zdroj neutuchajících bolestí může být v čemkoliv. Příčinou jsou nejen vnější vlivy, jakým je například dlouhodobé přetěžování nohou, ale také genetické předpoklady. Přinášíme tipy, jak nepříjemnostem, kterými patní ostruhy či vbočený palec bezesporu jsou, předcházet.

Jak předcházet patním ostruhám

Ostruha patní kosti se nejčastěji projevuje bolestí paty v klidu i při došlapu. Příčina jejího vzniku tkví ve výrůstku na patě, který se tvoří usazováním vápenatých solí do vazivové tkáně, a to nejčastěji v důsledku častého nošení bot na vysokém podpatku. Vzniknout však může i díky revmatickým onemocněním, předchozím úrazům paty či genetickým dispozicím. Abychom mohli patním ostruhám účinně předcházet, měli bychom unaveným a bolavým nohám dopřávat dostatek pravidelného odpočinku. Chybět by neměla ani masáž chodidel a nošení Adjustačních ponožek®. Ty působí preventivně proti řadě dalších deformit i proti pocitu studených nohou. 

Jak předcházet vbočenému palci

Vbočený palec poznáme snadno. Palec na noze se vychyluje ze své osy a přibližuje se k ostatním prstům na noze. V důsledku nošení špatné obuvi se zúženou špičkou dochází k jeho nechtěné deformaci. Nohám bychom tak měli dopřát nejlépe zdravotní obutí a pokud máme podezření, že ke vzniku vbočeného palce máme zmiňované genetické dispozice, měli bychom se zaměřit na účinné cviky na vbočený palec. Vhodnou prevencí je také nošení Adjustačních ponožek®. Ty pomocí oddělovačů dostanou prsty na nohou do správné polohy s chodidlem. Navíc nohu prokrvují a zabraňují vzniku dalších deformit nohou.