Hory a nížiny jsou krásné v každém ročním období. Ale pokud se chystáte na horskou túru nebo pohodovou procházku v nadcházejících jarních měsících, nabízí se důležitá otázka. Jak se nejlépe na takový výlet do přírody obléci? Každý rok horská služba i odborníci varují, že hory, a to i ty české, mohou být nevyzpytatelné. Poradíme vám, jak přípravu oblečení nepodcenit. Protože zkušení sportovci říkají, že není špatné počasí, jen nevhodné oblečení.
Základní princip oblékání do hor
Princip cibule je základem pro správné oblékání do hor, kdy je doporučováno obléci si více vrstev, mezi kterými proudí vzduch. Vrstev může být celkem až pět, na vršek trupu, kdy v jarních měsících postačí většinou jen tři. V jakémkoliv počasí je ovšem základ zachovat tělo v teple a suchu.
Tři vrstvy pro váš komfort
První vrstvu by mělo vždy tvořit funkční prádlo nebo také termoprádlo. Rozhodně větší službu udělají funkční materiály, než oblečení z čisté bavlny. Moderní syntetické materiály udrží tělo v suchu, a to i při vyšší zátěži. Spolehlivě odvádí pot od těla a drží ho tak v suchu. Prádlo by mělo být přiléhavé k tělu a je obecně doporučován dlouhý rukáv a menší vykrojení u krku. Tento střih tak může ochránit v jarních měsících kůži před sluncem.
Druhá vrstva slouží také jako odvod potu, ale zároveň jako izolant, který dokáže udržovat vytvořené teplo u těla. Často jsou takové vrstvy vyrobeny z fleecového materiálu nebo polartecu a stretche.
Třetí vrstva by měla chránit tělo před větrem a vlhkostí, kdy by zároveň měla být lehká, nepromokavá a nadále schopna odvádět pot. Takovou bundu nebo větrovku byste měli s sebou mít vždy. Obecně se doporučuje třetí vrstva s kapucí.
Co se týká spodní části těla, tam už tolik vrstev není třeba. Ideální jsou kalhoty ze stretche a z takového materiálu, který vám umožní i dlouhé kroky po velkých kamenech v terénu. Zároveň by měl mít materiál rychleschnoucí vlastnosti.
Pohodlí pro vaše nohy
Obuv se může stát vaším přítelem, ale i velmi zákeřným nepřítelem, kdy každý krok může být jedno velké utrpení. Proto by na správně zvolenou obuv měl být kladen velký důraz.
Turistické boty by měly zejména zajistit důležitou oporu a stabilitu v terénu, a to i když máte těžký batoh na zádech nebo je povrch kluzký.
Typy trekové obuvi a kdy si jakou vzít?
Boty na turistické výlety se liší tzv. výškou komínu. Rozlišujeme modely nízké a kotníkové. Kromě těchto dvou základních kategorií se můžeme setkat samozřejmě s dalším dělením. Nízká treková obuv je zpravidla lehčí a vhodnější na dynamičtější nebo méně náročné aktivity. Kotníková obuv se zase doporučuje do náročnějších terénů, protože lépe ochrání před zvrknutím kotníku, lépe se v ní drží stabilita a chrání před vnikem vody a nečistot.
Pokud si vybíráte novou obuv do terénu, nebojte se ji řádně vyzkoušet. V pevně zavázaných botách se projděte, ideálně na nakloněné rovině, abyste zjistili, jak bota na drží. Protáhněte a proběhněte se, abyste botu otestovali i v extrémnějších polohách. Boty vám musí především sedět, a to jako přikované. Neměly by tlačit ani dřít a nohy nesmí klouzat ani se z bot vyzouvat.
Tipy na výlety
Když jste vybaveni správným oblečením a vhodnou trekovou obuví, už nezbývá než někam vyrazit. Na opravdu pěkný výlet na hory na víkend můžete vyrazit třeba i na Šumavu. Na Šumavě si můžete udělat treky například po okolí Špičáku a s cílem vidět Černé a Čertovo jezero, nebo také rozhlednu Poledník a Prášilské jezero. Jakýkoliv trek po Krkonoších také nebude nikdy špatná volba. Celý národní park je dokonale protkaný turistickými trasami. Během tras máte výhled na Krkonoše jako na zlatém podnosu. Jedním s cílem treku může být například pramen řeky Labe. Rájem nejen pro trekové výlety je bezesporu sousední Rakousko, kde si můžete udělat výšlapy jak po vrcholcích hor, tak po tyrkysových jezerech v údolích.