Pokud se při práci doma nedokážete naplno soustředit nebo se nemůžete zklidnit a relaxovat, zamyslete se nad barvami, které vás v interiérech obklopují. Barvy totiž významným způsobem působí na psychiku a zásadně nás ovlivňují. Některé uklidňují, jiné vyvolávají pocit bezpečí a pohody, další zase podněcují k práci a dodávají energii.

Hnědé barevné tóny vás propojí s přírodou

Občas si postesknete, že v obklopení městské zástavby necítíte žádné propojení s přírodou? Pak do svých interiérů rozhodně zakomponujte prvky hnědé, která je barvou hlíny a země. Uvidíte, že se pocity jistoty a stability brzo dostaví. I z toho důvodu se v oblasti bytového designu s oblibou volí materiály v dekorech dřeva, jejichž přirozená struktura a hnědé zbarvení pocit propojení s přírodou umocňují. Dřevěný vzhled můžete vytvořit třeba i v prostoru koupelny, a to pomocí keramické dlažby v dekoru dřeva. Díky moderním technologiím ji na první pohled nerozeznáte od přírodního materiálu, na rozdíl od něj však odolá i vysoké vlhkosti a vodě.

Modrá uklidní, žlutá vykouzlí úsměv na tváři

Pokud chcete ve svém domě nebo bytě vytvořit prostor k odpočinku, ve kterém budete mít dobré podmínky pro zklidnění a uvolnění, sáhněte po modré. Má tlumicí účinek a vyvolává pocit jistoty, klidu, uvolnění a odpočinku. Hodí se do obýváku, ložnice i pokoje pro hosty.

I v tom nejchmurnějším počasí vám úsměv na tváři vykouzlí prostory doplněné o prvky žluté. Jde o barvu štěstí, radosti a důvěry, navíc rozvíjí kreativitu a podporuje mozkovou činnost. Proto se hodí i do pracoven nebo dětských pokojů, ve kterých se mají školáci soustředit na vzdělávání.

TIP: Zvyšte komfort pobytu ve vaší domácnosti s jednotkami řízeného větrání

Interiéry v červené barvě vás nabijí energií

Nejenergičtější barvou je bezpochyby červená, která vám dodá sílu a impulz k osobnímu rozvoji. Dejte si však pozor, abyste to s červenou nepřehnali. Jste-li na barvy citliví, křiklavá červená ve vás může vyvolat pocit podrážděnosti nebo mírné agresivity. V podobě bytových doplňků umístěných třeba na vnitřních parapetech však červená vynikne i v prostoru, který má působit uklidňujícím dojmem.

Bytový architekt vám s výběrem barev pomůže

Výběr vhodné dominantní barvy do interiérových prostorů je opravdovou alchymií. Snadno můžete udělat krok vedle a zvolit nevhodnou barvu obkladů, dlažby, dekorací či nátěrů stěn. Raději se obraťte na interiérového designéra, který si vyslechne vaše přání, potřeby a představy o účincích prostorů na vaši psychiku.

Designérka Bára Baštová z architektonického studia InLab upozorňuje, že na architekta či interiérového designéra byste se měli obrátit ještě před zahájením rekonstrukce či stavby: „Pokud se jedná o návrh interiéru, je ideální oslovit designera nebo interiérového architekta co nejdříve. Tedy ideálně v době, kdy se stavba teprve navrhuje, takže je možné zasahovat do návrhu elektroinstalace, vodoinstalace nebo příček.“ Dodává, že je samozřejmě možné dělat úpravy i později. Ty se však neobejdou bez výdajů navíc, a to zbytečně. Oslovíte-li odborníka včas, rozhodně ušetříte. Na to myslete, ať už se rozhodujete pro volbu barevných kombinací, rozdělení dispozic nebo výběr materiálů.