Pokud se při práci doma nedokážete naplno soustředit nebo se nemůžete zklidnit a relaxovat, zamyslete se nad barvami, které vás v interiérech obklopují. Barvy totiž významným způsobem působí na psychiku a zásadně nás ovlivňují. Některé uklidňují, jiné vyvolávají pocit bezpečí a pohody, další zase podněcují k práci a dodávají energii.

Hnědé barevné tóny vás propojí s přírodou

Občas si postesknete, že v obklopení městské zástavby necítíte žádné propojení s přírodou? Pak do svých interiérů rozhodně zakomponujte prvky hnědé, která je barvou hlíny a země. Uvidíte, že se pocity jistoty a stability brzo dostaví. I z toho důvodu se v oblasti bytového designu s oblibou volí materiály v dekorech dřeva, jejichž přirozená struktura a hnědé zbarvení pocit propojení s přírodou umocňují. Dřevěný vzhled můžete vytvořit třeba i v prostoru koupelny, a to pomocí keramické dlažby v dekoru dřeva. Díky moderním technologiím ji na první pohled nerozeznáte od přírodního materiálu, na rozdíl od něj však odolá i vysoké vlhkosti a vodě.

Modrá uklidní, žlutá vykouzlí úsměv na tváři

Pokud chcete ve svém domě nebo bytě vytvořit prostor k odpočinku, ve kterém budete mít dobré podmínky pro zklidnění a uvolnění, sáhněte po modré. Má tlumicí účinek a vyvolává pocit jistoty, klidu, uvolnění a odpočinku. Hodí se do obýváku, ložnice i pokoje pro hosty.

I v tom nejchmurnějším počasí vám úsměv na tváři vykouzlí prostory doplněné o prvky žluté. Jde o barvu štěstí, radosti a důvěry, navíc rozvíjí kreativitu a podporuje mozkovou činnost. Proto se hodí i do pracoven nebo dětských pokojů, ve kterých se mají školáci soustředit na vzdělávání.

Interiéry v červené barvě vás nabijí energií

Nejenergičtější barvou je bezpochyby červená, která vám dodá sílu a impulz k osobnímu rozvoji. Dejte si však pozor, abyste to s červenou nepřehnali. Jste-li na barvy citliví, křiklavá červená ve vás může vyvolat pocit podrážděnosti nebo mírné agresivity. V podobě bytových doplňků umístěných třeba na vnitřních parapetech však červená vynikne i v prostoru, který má působit uklidňujícím dojmem.

Bytový architekt vám s výběrem barev pomůže

Výběr vhodné dominantní barvy do interiérových prostorů je opravdovou alchymií. Snadno můžete udělat krok vedle a zvolit nevhodnou barvu obkladů, dlažby, dekorací či nátěrů stěn. Raději se obraťte na interiérového designéra, který si vyslechne vaše přání, potřeby a představy o účincích prostorů na vaši psychiku.

Designérka Bára Baštová z architektonického studia InLab upozorňuje, že na architekta či interiérového designéra byste se měli obrátit ještě před zahájením rekonstrukce či stavby: „Pokud se jedná o návrh interiéru, je ideální oslovit designera nebo interiérového architekta co nejdříve. Tedy ideálně v době, kdy se stavba teprve navrhuje, takže je možné zasahovat do návrhu elektroinstalace, vodoinstalace nebo příček.“ Dodává, že je samozřejmě možné dělat úpravy i později. Ty se však neobejdou bez výdajů navíc, a to zbytečně. Oslovíte-li odborníka včas, rozhodně ušetříte. Na to myslete, ať už se rozhodujete pro volbu barevných kombinací, rozdělení dispozic nebo výběr materiálů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here