Vysázet svou zahradu krásnými květinami je úkolem každého zahradníka pro každý rok. A pokud už nyní přemýšlíte nad tím, co bude vaši oázu klidu zdobit příští rok, do hry vstupují například hortenzie. Velké, na první pohled zaregistrovatelné krásky, které během svého růstu mění barvu. Zkrátka a dobře není důvod, proč právě je na svou zahradu nevysázet. Už máte koupená patřičná semena?

Rozmanité barvy, které jsou nepřehlédnutelné

Na rozdíl od řady jiných květin, které běžně sázíme do svých záhonů, patří hortenzie k těm, které vás uchvátí svou barevnou škálou. Mohou být zelené, modré, fialové, červené, bílé nebo růžové a jiné – zkrátka je jen na vás, pro jaký tón se rozhodnete.

Kromě barevnosti si můžete vybrat i z řady druhů. U nás nejznámější a také nejvíce pěstovanou je hortenzie velkolistá, která bude zdobit vaši zahradu v polovině července, ale také hortenzie řapíkatá je velmi stylová.

Doporučení: už jste zkusili samozavlažovací truhlíky?

Máte patřičné zkušenosti?

Bohužel v tomto případě nepotěšíme amatérské, začínající zahradníky. Hortenzie vyžaduje správný výběr stanoviště a vytříbenou starostlivost, a tak se nejedná o holku vhodnou pro každého. Aby totiž opravdu krásně a bohatě kvetla, vyžaduje polostín, pravidelnou a zároveň velice vydatnou zálivku. Pozor si dejte na tvrdou vodu, otevřenější je rozhodně k dešťové či jinak měkké vodě.

Jelikož není hortenzie rostlinou, která by byla velmi odolná před mrazy, je nutné ji ochránit před blížícími se mrazíky. Pokud máte rostlinu v nějaké nádobě (květináči nebo truhlíku), na zimu ji přeneste do místnosti, kde teploty pod nulu neklesnou.

Kyselost má vliv má na pestrost barvy

Věděli jste, že hortenzie může měnit svou barvu? Stačí, když přidáte na kyselosti půdy. Čím kyselejší půda bude, tím více modré květy budou. Květy se tímto způsobem zabarvují zhruba při pH okolo 4,4 až 5,5.