Nerozumné utrácení je nešvar, který potrápí nejen vaši peněženku, ale i vaše okolí. Zejména partnera, děti, ale i třeba vaše přátele, pokud si od nich neustále půjčujete na uspokojení touhy po stále nových věcech. Co je ještě normální zákaznické chování a což už nakupování s nerozumem? A kdy už nerozum hraničí s nemocí nebo do ní dokonce přešel?

Nemoc z nakupování?

Ano, i z nakupování se může stát nemoc. A jedná se pak o stejnou závislost, jakou je například gamblerství nebo závislost na alkoholu či cigaretách. Se stejnými společenskými a rodinnými důsledky.

Shopaholismus, jak se chorobná závislost na nakupování nazývá, může totiž přivést celou rodinu doslova na dlažbu. Jak? Tím, že nemocný (a týká se to i mužů, zejména v nákupech elektroniky) si neustále kupuje nové věci. A je ochoten si neustále brát půjčky a ani nemyslet na to, zda je vůbec dokáže splatit.

Faktem je, že například půjčky ihned na účet tomuto chování nahrávají, protože díky nižším půjčovaným částkám nepodrobují úvěrové společnosti své žadatele nijak důkladnému prověřování. Takže půjčka přes SMS může přistát na účtu i takového klienta, který ještě nesplatil ani půjčku z minulého měsíce. Ale lidem nemocným shopaholismem je tohle šuma fuk. Hlavně, že mohou stále nakupovat.

Zlozvyk jménem nerozumné utrácení

Shopaholismus se vás snad netýká. A pokud ano, chce to odbornou pomoc, bez ní se z toho nevyhrabete.

Nerozumné utrácení je nižší level. Není nemocí, ale pouhým zlozvykem. Případně špatně zvoleným životním stylem. Často totiž utrácíme proto, abychom se cítili dobře (což v některých životních situacích zabere, ale musí se jednat o výjimky). Nebo utrácíme proto, abychom drželi krok s okolím. To je ale nehorázný nesmysl. Spokojení budeme tehdy, když si budeme žít podle sebe, svých nároků, tužeb a možností.

Nerozumné utrácení jde řešit poměrně snadno, rychle a bezbolestně. Stačí jen zapojit hlavu. Někdy totiž utrácíme jen proto, že s kreditkou to jde tak snadno. A do platební karty také nevidíme. Tady k řešení stačí jen vytvořit si rozpočet a toho se držet. Trocha evidence vás nijak neomezí ve vašem volném čase a brzy si na ni zvyknete jako na samozřejmost.

Jak nerozumné utrácení poznat?

Pokud si na alespoň tři z následujících skupin otázek odpovíte kladně, tak jste typickým zástupcem lidí s nerozumnými zvyky při nakupování.

1.      Lžete o tom, že jste nakupovali?

Byli jste v obchodě, ale doma řeknete, že jste byli jen na kafé anebo se projít v parku? Nepřejete si, aby s vámi doma rozebírali to, že chodíte tak často do obchodů?

2.      Lžete o tom, co jste nakoupili anebo za kolik?

Jestliže domů přinesete nově koupenou věc, tak se jí rozhodně nechlubíte, ale hned ji šoupnete do skříně, aby vás s ní nikdo neviděl? A až ji vezmete na sebe, tak předstíráte, že není nová, že tu už jste přece dávno měli? Případně věc sice rovnou ukážete, ale vymyslíte jí mnohem nižší cenu?

3.      Ovlivňují nákupy váš vztah nebo celou rodinu?

Kvůli častému utrácení nemůžete jet na dobrou dovolenou, nemůžete dětem koupit to, co opravdu potřebují, protože vy jste své peníze utratili za zbytečnosti? Musíte často lhát, vymlouvat a prostě se vůbec nechovat přirozeně?

4.      Nakupujete nejraději sami?

Máte nepříjemný pocit, že když nakupujete s někým, tak ten vás zdržuje, brzdí anebo dokonce v nakupování krotí? A vás to strašně otravuje?

5.      Nakupování vás baví více než cokoliv jiného?

Máte nakupování jako hobby? Jste tím ochotní trávit veškerý volný čas? Je sezení u eshopu anebo procházka obchodní galerií to nejlepší, co vás může během dne potkat?

6.      Cítíte po nákupu euforii?

Když odcházíte z obchodu s novou věcí, cítíte šimrání v břiše a opojnou radost?

7.      Kupujete si sebevědomí?

Když o sobě začnete pochybovat, nákup nové věci to zlepší? Jste schopní šéfovi lépe argumentovat, když jste si včera koupil novou věc? Jste i v posteli sebevědomější v ten den, co jste si pořídili něco nového?

8.      Musíte se kvůli nákupům častěji zadlužovat?

Stalo se vám už, že jste v obchodě nechali za zbytečný nákup i poslední peníze, které byly odloženy v obálce určené na placení inkasa? A museli jste si potom na nutné platby prostě půjčit, přestože jste o těch platbách dopředu věděli?

9.      Používáte kreditní kartu a už se vám ji několikrát nepodařilo včas srovnat?

S kreditkou to jde tak snadno! Už se vám stalo, že jste ji vyčerpali až do dna, ale z další výplaty jste ji nestihli splatit, protože jste zase byli cosi „nutného“ koupit? A vysoké úroky jste oželeli se slovy: „Peníze budou, my nebudem!“?

10.  Nevíte, kam ty peníze stále mizí?

Před výplatou jste na dně a vždy přemýšlíte, kam se celá výplata zase rozkutálela? Vždyť jste si tento měsíc skoro nic nekoupili! Ano, doma říkali, že „přibyla zase hromada krámů“, ale vždyť toho nebylo tolik! I takové myšlenky na vás chodí?

Pokud jste si odpověděli kladně jen ve dvou, v jedné nebo žádné otázce, zůstaňte v klidu, vás se nerozumné utrácení netýká. Pokud zaznělo „ANO“ u třech a více otázek, tak se zastavte a nad svým zlozvykem zamyslete. Ušetříte si tím spoustu peněz a problémů.

Sdílet