Těšíte se, až přijdete z práce a odpočinete si u televize nebo knížky? Bez pohodlného posezení to nepůjde. Ale výběr správného křesla do obývacího pokoje není tak jednoduchá záležitost, jak by se na první pohled mohlo zdát. V tomto článku vám poradíme, jak na to.

Barevné-obývací-křeslo-Derek

V první řadě si uvědomte, že obývací pokoj neslouží jen k odpočinku a k tomu, aby se zde sešla celá rodina, ale rovněž to bývá jediná místnost, kde hostíte návštěvy. Proto je potřeba zařizování obýváku věnovat velkou pozornost.

Ergonomičnost na prvním místě

Při výběru křesla dbejte hlavně na to, aby bylo nejen vysoce pohodlné, ale také ergonomické – musí mít vhodnou oporu zad, hlavy i rukou. Jinak by se mohlo stát, že vás po příjemném posezení budou pořádně bolet záda a zatuhnou vám šíjové svaly.

Pohodlná křesla do obývacího pokoje vybírejte především podle velikosti místnosti. Klasické ušáky jsou díky komfortu, který nabízejí, velmi oblíbené. Zabírají však spoustu místa a jsou vhodné spíše do nadprůměrně velkých obýváků. Vyvarujte se tomu, že si pořídíte křeslo příliš velké. Nezapadlo by do interiéru a mohlo by dokonce působit jako pěst na oko. I v tomto případě platí okřídlené přísloví, že méně je někdy více.

Kožený nebo čalouněný potah?

Co se týče materiálu, dodnes jsou velkým hitem kožená křesla. Bývají totiž velmi pohodlná, bytelná a jejich povrch se snadno udržuje. Navíc se vám u nich jen tak nestane, že by vyšla z módy, oblíbená jsou totiž už dlouhá desetiletí. Budete se ale muset připravit na poněkud vyšší cenu.

Pokud nechcete nebo nemůžete sahat tak hluboko do kapsy, vyberte si kvalitní křesla čalouněna omyvatelným potahem. Mají totiž téměř stejné vlastnosti jako křesla kožená. Omyvatelný potah oceníte zvláště v případě, že v křesle rádi jíte, nebo máte doma děti.

Velké-čalouněné-křeslo-Karin

Relaxační křesla pro pořádné pohodlí

Další důležitou otázkou je, k čemu budete křeslo primárně používat – jestli pro relaxaci nebo na čtení. U relaxačního křesla by totiž opěrka se sedákem měla svírat úhel větší než devadesát stupňů. Neměla by u něj chybět ani podpěra nohou – může být přímo součástí křesla, nebo stačí dokoupit si samostatnou podnožku. Tu můžete v případě potřeby navíc využít i jako odkládací stolek nebo další místo na sezení.

Křeslo určené pro relaxaci musí mít i pohodlné čalouněné opěrky rukou. Možná právě namítáte, že moderní područky z ohýbaného dřeva vypadají mnohem lépe, ale uvědomte si, že když si o ně opřete ruce, nebude to příliš pohodlné.

Z křesel na čtení vás záda bolet nebudou

Naopak u křesla na čtení je nezbytná dostatečná opěra bederní a krční páteře. Jinak se totiž u čtení budete všemožně kroutit a hrbit a následky v podobě zablokované páteře na sebe nenechají dlouho čekat.

Pokud potřebujete křeslo na čtení i relaxaci, pořiďte si křeslo polohovací. Jeho výhodou je, že ho můžete kdykoli nastavit do potřebné pozice.

Sdílet